Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Помагат ли добавките в маслото за по-лесно палене през зимата

08 ноември 2021, 15:44 часа • 4737 прочитания

Факт е, че част от автомобилите, особено тези на по-голяма възраст, имат проблеми със стартиране на двигателя през зимата. Причините могат да бъдат най-различни, което означава и различни начини за решаване на проблема. Някои шофьорът са на мнение, че добавките в маслото улесняват запалването на мотора в студеното време, но дали наистина е така.

Първо, трябва да се знае, че всъщност именно заради маслото стартирането на двигателя през зимата става по-трудно. Причината е проста – при охлаждане всяка течност се сгъстява. Минералното масло, например, при температури под -10° C е подобно по консистенция на тежката сметана. За изпомпване на такова вещество през маслените канали и завъртане на коляновия вал на силовия агрегат са необходими усилия, на които не всеки стартер и акумулатор са способни.

За да решат проблема, производителите измислиха синтетични моторни масла, които се сгъстяват по-малко на студа. Но ако всичко беше толкова просто, хората щяха да преминат към такива смазочни материали още преди няколко десетилетия и да забравят за трудностите със стартирането на двигателя през зимата. Това обаче явно не се е случило, значи трябва да се търсят други причини.

Сред синтетичните моторни масла все още има такива, които са предназначени да работят при ниски температури навън, както и такива, които се препоръчват за употреба в райони с топъл климат. Това би трябвало да означава, че преди настъпването на зимата, вместо обикновено масло, е достатъчно да напълните двигателя със смазка с характеристики, да речем, 0W-20. Ако колата изминава 10 000 – 15 000 км през този сезон, тоест началото на пролетта ще съвпадне със следващата смяна на маслото, този подход е напълно оправдан.

В преобладаващото мнозинство от случаите типичен градски лек автомобил ще измине за описания период от време около 5000-7000 км (в най-добрия случай), което не е достатъчно за нова смяна, така че няма смисъл от такава. Затова и някои шофьори предприемат нещо различно - добавят специални добавки към моторното масло преди началото на зимата. Те се продават както в магазини, така и на бензиностанции.

Основните „активни вещества“ в тях принадлежат към класовете безпепелни дисперсанти (предотвратяват образуването на нискотемпературни отлагания) и депресанти, които понижават точката на изстиване на маслата. Имайте предвид, че този метод не трябва да се използва, ако средните зимни температури не падат под -10 ° C. Но ако живеете в район, където подобни температури са напълно нормални, а колата ви не е нова и прекарва нощите навън, тогава „зимните добавки“ ще свършат работа.

Във всички случаи обаче, преди да ги налеете в силовия агрегат препоръчително да се консултирате със специалист по ремонти на двигатели. Защото, никога не се знае как моторът на вашата кола ще реагира на нестандартната „химия“.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес