През последните месеци неизбежни новини станаха починалите по пътя водачи и пешеходци. Заради несъобразена скорост, лоши пътища и неопитност от страна на шофьорите сякаш превърнаха трагедиите в ежедневие.
Шофьорите, привлечени от високата скорост, трябва да си дадат сметка, че пътищата в градовете не са рали писти. Ива Русчева, дрифт пилот, споделя пред Actualno.com, че не всяка мощна кола със задно предаване става за дрифт.
"Колата ще поднесе, но дрифтът не е просто да поднесеш. Дрифтът е да контролираш колата, докато тя е загубила сцепление. Дрифтът е продължително пързаляне, което може да се получи само с специални диференциали, специално окачване и геометрия на предницата", споделя тя.
ОЩЕ: И преди, и когато дойдат зима и сняг - съвети от дрифт пилот за шофиране (ВИДЕО)
"Различното при тези автомобили е мощността. Различна е трансмисията, тя е секвенциална, в случая на тази кола. Тоест, качването на предавки става само в една посока, свалянето същото в една посока. Също така, смяната на предавки става без съединител, дори на пълна газ може да се сменят предавки, което позволява по-голяма бързина", казва от своя страна Георги Анков, рали състезател, сравнявайки обикновените и състезателните автомобили.
Младите почитатели на високите скорости могат да се запишат на дрифт академия, дори да нямат навършени 18 години. Там ще имат възможност да тренират и някой ден могат да станат следващите шампиони на България. Има специални мета, на които всеки, който има желание, може да се обучава на специалните автомобили, да се учи и в последствие да си купи собствен автомобил, за да започне да взима участие в организирани мероприятия, споделят още пилотите.
Вижте още в репортажа на Михаил Митев: