Всесезонните гуми не стават нито за зимата, нито за лятото. Всъщност те показват средни резултати и затова, ако искате да сте сигурен в безопасността си на пътя, трябва да сменяте гумите два пъти годишно – през пролетта и есента.
Това е мнението на автомобилни експерти, които трябваше да коментира използването на всесезонни гуми през цялата година. Те са категорични, че всяко нещо, създадено специално за нещо определено, е по-добро от универсалното решение.
Смисъл от гуми за всички сезони има само в районите на юг, където климатът е по-топъл и през зимата не пада сняг. Съответно там пътищата не замръзват и няма опасност да бъдат неприятно изненадани, докато шофират. Затова и при избора на гуми е особено важно да се вземат предвид климатичните особености на региона, в който се експлоатира автомобилът
„В дъждовни райони колелата с шарки, които разпръскват водата, се представят най-добре. Визуално това са диагонални остри пътеки”, обясняват експерти.
Те обръщат внимание и на още нещо много, което е свързано с гумите, а именно – как да се съхраняват те, след като бъдат свалени от автомобила и няма да бъдат употребявани до следващия сезон, за който са предназначени.
Основните „врагове“ на гумите в този случай са ултравиолетовите лъчи и влагата, затова те трябва да бъдат покрити с парче водоустойчив плат или да се поставят в специални калъфи. Освен това, преди да бъдат прибрани, те трябва да се почистят и измият.
Гумите без джанти не трябва да се окачват и да висят, тъй като това ще доведе до тяхната деформация, което означава лошо уплътняване, когато бъдат поставени отново.