Шофьорите по света усещат ефекта от растящите цени на горивата, а разходите за отопление, производство на електроенергия и промишлено производство се увеличават.
Цените на горивата се бяха повишени още преди Русия да нахлуе в Украйна на 24 февруари. От средата на март, те продължиха да растат, докато цените на суровия петрол се колебаят около стойностите от края на зимата.
Част от причината за тези стойности е липсата на адекватен капацитет за рафиниране при преработката на суровия петрол в бензин и дизел, за да се отговори на голямото глобално търсене, пише Reuters.
Като цяло има достатъчно капацитет за преработка на около 100 млн. барела петрол на ден, твърди Международната агенция по енергетика, но около 20% от този капацитет не може да се използва. Голяма част от него е в Латинска Америка и на други места, където липсват инвестиции. Така прогнозният капацитет реално възлиза на около 82-83 млн. барела на ден.
Какви са загубите?
Рафиниращата индустрия изчислява, че светът е загубил общо 3,3 млн. барела дневен капацитет за рафиниране от началото на 2020 година. Около една трета от тези загуби са в САЩ, а останалите са в Русия, Китай и Европа. Търсенето на гориво се срина в началото на пандемията. Преди това не бе наблюдаван спад в капацитета за рафиниране в продължение на поне три десетилетия.
Глобалният капацитет за рафиниране се очаква да се увеличи с 1 млн. барела на ден през 2022 г. и 1,6 млн. през 2023 година.
През април преработката на петрол достигна 78 млн. барела дневно, което представлява рязък спад от 82,1 млн. барела на ден преди пандемията. Международната агенция по енергетиката очаква рафинирането да се възстанови през лятото и да достигне да 81,9 млн. барела на ден, след повторното пост-COVID увеличение на рафинираните количества в Китай.
Къде намалението е най-голямо и защо?
На територията на САЩ, Китай, Русия и Европа капацитетът на рафинериите е по-малък, отколкото преди пандемията. Намалението в САЩ се равнява на близо един милион барела на ден от 2019 г. насам, като за това се посочват разнородни причини.
През май близо 30% от нефтопреработвателните мощности на Русия са извън експлоатация, съобщиха източници пред Reuters. Причината е, че много западни държави отхвърлят руското гориво.
Китай има най-много свободен капацитет за рафиниране. Износът на рафинирани продукти е разрешен само чрез квоти, предоставени главно на големи държавни рафиниращи компании, а не на по-малките предприятия, които държат голяма част от свободния капацитет на страната.
От миналата седмица скоростта на изпълнение в подкрепяните от държавата рафинерии в Китай е около 71,3%, а тази на независимите рафинерии е около 65,5%. Това е по-високо ниво спрямо по-ранните данни от тази година, но по-ниско спрямо средните стандарти.
Какво допринася за високите цени и кой печели от настоящата ситуация?
Разходите за превоз на продукти и за плавателни съдове в чужбина се повишиха поради увеличеното глобално търсене, както и заради наложените санкции върху руски кораби. В Европа рафинериите са ограничени от високите цени на природния газ, който захранва техните операции.
Някои рафинерии също зависят от вакуумния газьол като междинно гориво. Ограниченията, довели до загубата на руски вакуумен газьол са попречили на рестартирането на определени агрегати за производство на бензин.
Рафинерии, които изнасят големи количества гориво за други страни, като тези в САЩ, печелят най-много от настоящата ситуация. Глобалният недостиг на гориво повиши маржовете на рафинирането до исторически върхове. Това доведе до големи печалби за базираната в САЩ Valero и базираната в Индия Reliance Industries.
Индия, която преработва повече от 5 млн. барела на ден, според данни на Международната агенция по енергетика, внася евтин руски суров петрол за вътрешна употреба и износ. Очаква се производството да се увеличи с 450 000 барела на ден до края на годината, съобщават от агенцията.
Очаква се по-голям капацитет за рафиниране в Близкия изток и Азия, който да отговори на нарастващото търсене.