Руските поделения на чуждестранни банки като Citi и Raiffeisen Bank International започнаха отново да търсят нов персонал на фона на опитите на Москва да попречи на излизането на международните банки от руския пазар.
След началото на инвазията в Украйна много западни банки започнаха да търсят начини да се оттеглят от руския пазар, тъй като международните санкции срещу Русия силно ограничиха възможностите им. Засега обаче отпорът на Москва пречи на чуждестранните финансови институции да намерят изход от Русия, посочват неназовани източници, работещи в сферата, цитирани от Reuters.
Същевременно, Руската централна банка не откликна на призивите в страната да поеме местните бизнеси на чуждите банки. Миналата седмица пък заместник-министърът на финансите Алексей Моисеев заяви, че Русия няма да позволи разпродаването на бизнесите на чужди банки в Русия, докато не бъде нормализирано функционирането на руските банки извън федерацията.
Това доведе до необходимостта чуждите банки да започнат да търсят нов персонал, който да заеме мястото на напусналите работа служители в резултат на събитията, разразили се на руския банков пазар след началото на войната в Украйна. Банките са започнали да наемат нови работници, след като са осъзнали невъзможността безпроблемно да напуснат Русия, казва неназован източник, работещ в сферата.
През второто тримесечие от годината чуждите банки не са търсили активно да назначат нови служители, но през юли ситуацията се променя, казват от Headhunter – една от най-големите платформи за публикуване на обяви за работа в Русия.
Raiffeisen Bank е публикувала 804 обяви за свободни места в цялата страна през последния месец. В рамките на същия период Citi търси служители, които да запълнят 378 работни места, сочи справка на Actualno.com в платформата на Headhunter (hh.ru).
Citigroup разкри експозиция от 8.4 млрд. долара към Русия през второто тримесечие. Същевременно банката заяви, че проучва всички възможности изтегли бизнеса си от страната.
Коментарите на Мойсеев успокоиха служителите на чуждестранните банки в Русия. Голяма част от тях се страхуваха да бъдат съкратени, в случай че работодателите им напуснат страната.
Повечето позиции се отвориха след напускането на много от служителите непосредствено след началото на инвазията в Украйна. Сега, именно поради тази причина, се разкрити толкова много нови свободни места. В същото време няма данни някоя от банките да разширява бизнеса си, казва неназован работещ в една от чуждите банки пред Reuters.
Чуждестранните банки отговарят за 11% от общия банков капитал в Русия към края на 2021 г., сочат данни на Централна банка на Русия, която заявява, че се отнася по един и същи начин към местните и чуждите институции, особено що се касае регулирането.
През април френската банка Societe Generale стана първият чуждестранен кредитор, който изтегли бизнеса си от Русия след началото на войната. Това се осъществи посредством продажба на притежаваната от банката Rosbank на Interros Capital, конгломерат, намиращ се под контрола руския олигарх Владимир Потанин.