Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Забраната за внос на злато от Русия би имала символичен характер, смятат анализатори

27 юни 2022, 10:36 часа • 3853 прочитания

Плановете на някои страни от Г-7 за забрана на вноса на злато от Русия е „до голяма степен символична“, тъй като той вече е ограничен от санкциите, твърдят анализатори.

САЩ, Великобритания, Япония и Канада планират да обявят забраната през тази седмица в рамките на срещата на върха на Г-7, която започна в неделя в Германия.

Въпреки че правителството на Великобритания заяви в изявление през уикенда, че „тази мярка ще има глобален обхват, изключвайки стоката от официални международни пазари“, анализаторите омаловажиха потенциалните въздействия, предава Bloomberg.

Те припомнят, че Лондонската асоциация на пазара на благородни метали (LBMA), отне акредитацията на руските производители още през март.

„Въздействието от забраната за внос на руско злато, наложена от страните от Г-7 вероятно ще бъде доста ограничено, като се има предвид, че индустрията вече е предприела стъпки за налагане на рестрикции.“, казва Уорън Патерсън, ръководител „Стратегия суровини“ в ING Groep NV. „Изглежда, че това е до голяма степен символично.“

Западните санкции върху Русия след нахлуването в Украйна до голяма степен доведоха до затваряне на европейските и американските пазари за златото на федерацията. Сега обаче обещанието на Г-7 ще отбележи окончателното отделяне на Русия от двата най-големи центъра за търговия в света, Лондон и Ню Йорк.

Ще поскъпне ли златото заради забраната?

Вивек Дхар, анализатор суровини в Commonwealth Bank of Australia, казва в съобщение, че „забраната също така формализира това, което до голяма степен е наложено чрез санкции“. Той не очаква това да доведе до значително по-високи цени на златото.

Малко вероятно е забраната да окаже някакво реално въздействие върху цените, тъй като макро проблемите наистина движат настроенията в момента, коментира Даниел Хайнс, стратег суровини в Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

„В действителност това е просто етикиране на неофициални политики, които вече са в сила и е малко вероятно то да промени съществено перспективите за златото.“, казва Джефри Халей, старши пазарен анализатор в Oanda Corp. Металът остава в диапазона от 1800 до 1880 долара за унция през последния месец, пише той.

Цените на златото достигнаха 1838.60 долара за унция тази сутрин. Цената на кюлчетата нарасна през март до почти рекордно ниво от 2052,60 долара, след като войната в Европа засили търсенето на актива. Сега обаче цените са повлияни от затягането на паричната политика на централните банки.

Още: Ще удари ли ЕС руското злато?

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес