Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Албания задържаха танкер с руски петрол, опитал да заобиколи санкциите

22 февруари 2023, 16:57 часа • 1731 прочитания

Албанската полиция спря танкер с 22,5 хиляди тона руски петрол на борда. Местната полиция е задържала и 22-ата членове на екипажа, съобщи руското издание РБК, позовавайки се на официално изявление.

Танкерът, плаващ под либерийски флаг, е заподозрян в транспортиране на санкциониран от ЕС и САЩ петрол. Арестът е бил извършен в пристанище Дуръс на Адриатическо море на 20 февруари. Твърди се, че плавателният съд е тръгнал от Азербайджан и е бил натоварен с нефт най-вероятно в гръцкото пристанище Каламата от друг танкер.

При проверката е установено, че петролът е транспортиран без необходимата документация, пише още РБК. Задържането на кораба е първото подобно, откакто ембаргото на ЕС върху петрола и петролните продукти с произход Русия влезе в сила.

Името на танкера, собствениците на кораба и товара не се съобщават.

На 11 февруари стана ясно също, че корабът Maersk Magellan - под флага на Сингапур - с товар от дизелово гориво не е бил допуснат до испанското пристанище Тарагона. Министерството на транспорта на страната съобщи, че транспортираният товар "идва от кораба Nobel под камерунски флаг, който е плавал под руски флаг до 1 юли 2022 г.", и е попаднал в Magellan от танкера Elephant чрез претоварване в близост до Гибралтарския проток.

От министерството обясняват, че решението за блокиране на танкера до пристанището е взето в съответствие с разпоредбите на ЕС, които забраняват влизането на кораби, регистрирани под руски флаг след 16 април или сменили флага си с руски след 24 февруари миналата година. Властите казват, че Magellan може да бъде използван в действия, целящи заобикаляне на ограниченията, наложени от ЕС.

От 5 февруари блокът въведе ембарго върху морските доставки на руско дизелово гориво. Освен това за него има таван на цената - 100 долара за барел. Дизеловото гориво, продавано на по-висока цена, е забранено да се доставя по море в трети държави, като в този случай е невъзможно и предоставянето на финансови или технически услуги по време на транспортирането. Ценовият таван на руския петрол пък е 60 долара за барел.

В отговор на това ограничение Русия забрани доставката на петролни продукти на лица и организации, в договорите с които е упоменато ограничение на цената.

ОЩЕ: България е №3 сред купувачите на руски петрол: Къде отива той след ембаргото?

Припомняме, че ЕС планира да санкционира регистрираната в Дубай SUN Ship Managermen, на която държавната руска "Совкомфлот" предаде почти всичките си танкери през април 2022 г. - общо почти 100. Блокът обвинява дружеството, че помага на Русия да заобиколи санкциите. То трябва да попадне в десетия пакет от наказателни мерки.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес