Турските банки са започнали да закриват още повече руски корпоративни сметки след заплахите за вторични санкции от страна на САЩ, съобщи руският бизнес всекидневник "Ведомости", позовавайки се на финансови консултанти и собственици на фирми.
Вторични санкции
През декември президентът на САЩ Джо Байдън подписа указ, с който обяви вторични санкции срещу чуждестранни банки, заподозрени в подкрепа на войната на Русия срещу Украйна. Тези предупреждения накараха турските банки да преустановят обработката на плащания и да прекратят отношенията си с почти всички руски партньори, съобщи "Комерсант" миналия месец. Твърди, че този ход е довел до по-дълго време за обработка на паричните преводи и забавени или върнати средства.
Още: След удара от Китай: И турските банки спират да работят с Русия заради САЩ
Действията на турските банки
Според материал на "Ведомости" от 1 февруари - поне две турски банки са започнали да закриват сметките на "значителен брой" руски компании и банки, след като САЩ са заплашили да ги включат в черния списък.
Други две турски банки са започнали да издават 30-дневни известия за закриване на сметки на свои руски корпоративни клиенти, които са открили сметките си след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., допълва изданието.
Още: Парите от санкции вече влизат в украинската хазна: Потърпевши са руски пълномощници и олигарх
"Това се отнася главно за предприятия, които са използвали Турция като транзитна юрисдикция за разплащания и доставки, както и за търговци на петрол и газ", заяви Искандер Миргалимов, консултант по международни плащания за руски предприятия.
Снимка: iStock
Индивидуалните клиенти също са изправени пред по-строги ограничения при откриването на сметки, включително изискването да поддържат висок баланс, каза още той.
Москва и Анкара "преговарят, за да намерят решение", заяви Алексей Егармин, който ръководи Руско-турския бизнес съвет.
Още: Руските банки с рекордна печалба въпреки санкциите
Остра реакция от Москва
В четвъртък Кремъл възропта срещу "безпрецедентния, явен и агресивен натиск на САЩ върху Турция" и потвърди, че се водят "активни" преговори между Москва и Анкара, предаде The Moscow Times.
Междувременно държавните банки на Турция все още обработват плащания за невоенни стоки като храни и лекарства, съобщи "Ведомости", като отбеляза, че плащанията се извършват в национални валути.
През януари поне две китайски държавни банки също засилиха спазването на изискванията за финансиране на руски клиенти на фона на заповедта в Щатите за вторични санкции: Китайските банки затягат примката около Русия след заповед от САЩ.