Турция вдигна минималната заплата за втори път в рамките на 6 месеца на фона на рекордната инфлация в страната.
Минималната работна заплата в Турция се вдига с 30%. Това обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в петък миналата седмица. Решението се приема за опит на властта да предпази домакинствата от покачващата се инфлация.
От 1 юли новата минимална заплата вече възлиза на 5500 турски лири (около 330 долара) на месец, казва Ердоган в телевизионно обръщение.
Решението идва след увеличението от 50% през януари, което вдигна минималната заплата до 4250 лири (около 250 долара), предава турското издание Daily Sabah.
Подхранван от скока на цените на храните и енергията, годишният темп на инфлация в Турция нарасна до 24-годишен връх от 73,5% през месец май. Поскъпването продължава и през месец юни, показват най-новите данни на Турския статистически институт, публикувани днес.
Инфлацията отбеляза ръст от 4,95% на месечна база през юни, за да достигне рекордните 78,62% на годишна база. Нивото е малко по-ниско от очакваните стойности. Очакваше се инфлацията да достигне 80%, според средната оценка от проучване на Bloomberg, проведено от 17 икономисти.
„Инфлацията е проблем не само на Турция, но и на целия свят“, казва Ердоган, подчертавайки решимостта на правителството да се справи с предизвикателствата, пред които са изправени домакинствата.
Според Институцията за социално осигуряване на страната повече от 40% от всички работници в страната с около 84 млн. души получават минимална работна заплата.
Правителството каза, че инфлацията ще спадне с прилагането на новата икономическа програма, която дава приоритет на ниските ставки за стимулиране на производството и износа и цели постигане на излишък по текущата сметка.
Ердоган наскоро каза, че очаква инфлацията да падне до „подходящите“ нива до февруари-март следващата година.