Допреди тридесет години конфуцианските ценности в Китай повеляваха възрастните хора да разчитат на своите деца финансово. През седемдесетте години на миналия век политиката за едно дете промени демографската карта на страната и през деветдесетте години издържането на двама пенсионирани родители се превърна в бреме за младите китайци.
Тези промени принудиха правителството да преразгледа пенсионната политика. Реформата започва през 1997 г., когато Държавният съвет на Китайската народна република (КНР) взема фундаменталното решение за въвеждане на основна пенсионна система за служители на държавни предприятия.
Обхващането само на държавния сектор обаче осигурява финансово обезпечени старини само за малка част от населението. Извършването на пазарни реформи в началото на новото хилядолетие позволи на китайската пенсионна система да обхване и работещите в частния бизнес.
Дори това обаче осигурява пенсии само за 30% от възрастното население. Останалите китайски пенсионери (главно от селските райони) продължиха традициите на своите предци да бъдат издържани от наследниците си.
Именно поради ниския процент осигурени граждани в периода до 2010-та година, на 29 юни 2015 г. Министерството на човешките ресурси и социалното осигуряване на Китайската народна република и Министерството на финансите съвместно издават „Административни мерки за инвестиране в основни пенсионноосигурителни фондове“.
На 23 август 2015 г. Държавният съвет издаде „Административни мерки за инвестиране във фонд за основно пенсионно осигуряване“. Така в наши дни в Китай се обособяват три вида пенсии.
Най-често срещаният вид се формира от вноски под формата на удръжки от заплатата. Вторият вид се получава от чиновниците и се изплаща от държавата, но след като вълна от протести заля интернет, пенсионните фондове на държавните служители започнаха да се формират до голяма степен за сметка на удръжките. И накрая, жителите на селските райони, които нямат специален доход, както и безработните градски жители, получават минимална помощ от държавата след навършване на определена възраст.
Демографски проблеми
Подобно на много развити и развиващи се страни, сред които е и България, демографските проблеми поставят голяма въпросителна върху бъдещето на пенсионното осигуряване. В КНР кризата обаче достига съвсем различни величини.
Средно мъжете в страната се пенсионират на 60 години, а жените - между 50 и 55 години. По-ранната възраст за пенсиониране в Китай се прилага от 1951 г., когато продължителността на живота в страната е под 50 години. Сега обаче тя достига 77 години.
Днес в Китай над 264 млн. души са на възраст над 60 години. Тези факти, съчетани с очакването населението на страната да се свие с до 48% до края на века според Forbes, залага условия за демографска криза с невиждани мащаби.
Пенсионните системи на Китай не разполагат с достатъчно средства за нарастващия брой възрастни граждани. Миналата година 14-ият петилетен план изложи намеренията да се справи с проблема, включително чрез повишаване на възрастта за пенсиониране.
Тази идея естествено не бе добре възприета от китайските граждани, но едно от наскоро реализираните предложения може да окаже позитивен ефект.
Частни пенсионни фондове
На 21 април 2022 г. Китай създаде план за откриването на частни пенсионни фондове, за да подпомогне сегашната си пенсионна система, съобщава сайтът на китайското правителство.
Всички китайски граждани, които внасят осигуровки, имат право да участват. Те могат да открият свои собствени индивидуални пенсионни сметки и да внасят до 12 000 юана (около 1870 долара) годишно в тях, като правителството ще предложи данъчни стимули, за да насърчи участието в новата система.
Пенсионерите ще могат да теглят парите си ежемесечно, на партиди или наведнъж, ако навършат определена възраст, загубят работоспособността си или се установят в чужбина. В случай на смърт, активите, останали в сметките, могат да бъдат прехвърлени на наследници. Правителството очаква това да се окаже правилното решение за обезпечаване на старините на китайските граждани.
Планът е важен момент в дългогодишните усилия на правителството да развие своята пенсионна система. „Така се полага институционалната основа за развитието на частното пенсионно осигуряване в Китай“ и се „инжектират дългосрочни средства в капиталовите пазари на страната“, казва Хуан Ядун, анализатор в подкрепяната от държавата китайска инвестиционна банка CICC, цитиран от Financial Times.
Пенсионните реформи идват, когато китайските регулатори оказват подкрепа на чуждестранни институционални инвеститори. Очаква се новият пазар за частно осигуряване да бъде силно конкурентен.
Без данъчни предимства, много инвеститори на дребно не са склонни да обвържат капитала си с пазара. CICC обаче очаква повече средства да текат към последните, въз основа на популярността им като инвестиционна дестинация за откриване на частни пенсионни фондове в САЩ.
В дългосрочен план това ще помогне за привличането на повече фондове и институционални инвеститори към пазарите на акции, коментира Financial Times, позовавайки се на неназовани източници, имайки предвид вътрешните фондови борси на Китай в Шанхай и Шънджън.
Автор: Ивана Маринова