Световното търсене на сребро се очаква да нарасне с 16% през тази година до 1.21 млрд. тройунции, създавайки най-големия дефицит в сектора от десетилетия, посочват от организацията Silver Institute.
Очаква се употребата на сребро да достигне рекордни нива през тази година в индустрията, при бижутата и сребърните изделия, както и за изработката на кюлчета и монети за индивидуални инвеститори, казват от института, цитирани от Reuters.
Автомобилните производители използват повече сребро в резултат на увеличението на възхода на електрическите превозни средства, но този сектор оформя едва 5% от общото търсене. Производството на соларни панели оформя около 10% от търсенето на сребро.
Търсенето на сребро в Индия е скочило приблизително двойно през 2022 година, тъй като купувачите се възползват от ниските цени, за да запълнят запасите си, които намаляха през 2020 и 2021 година.
Борсово търгуваните фондове (ETF), съхраняващи сребро от името на инвеститорите, се свиват, връщайки по този начин сребро обратно на пазара. Silver Institute обаче не счита ETF-ите за част от физическото търсене, тъй като тези фондове само съхраняват сребърни кюлчета на едро и не го преработват.
Silver Institute предвижда увеличение в дефицита до 194 млн. тройунции през тази година, спрямо 48 млн. тройунции през 2021 година.
Вероятно търсенето ще намалее през следващата година, казва Филип Нюман от консултантите от Metals Focus, които са подготвили данните на Silver Institute.
“Възстановяването на запасите в Индия вероятно ще се пренесе в 2023 година, но на даден момент ще изчезне”, смята той, добавяйки, че и през 2023 година можем да станем свидетели на някои прилични цифри, които обаче едва ли ще достигнат нивата от настоящата 2022 година.
Според Нюман, може да се очаква силно търсене от индустрии като тези за соларни панели и автомобили и още дефицит по доставките на сребро през идните години, но не толкова голям, колкото през тази 2022 година.
Количеството сребро, съхранявано в трезори в Лондон и Ню Йорк, наблюдавано от борсата COMEX и Лондонската асоциация на пазара на кюлчета, е спаднало с около 370 ммлн. унции или с 25% през тази година.
По думите на Нюман обаче, има достатъчно количество сребро. „Все още има значителни запаси“, казва той. „Не мисля, че това е повод за притеснение.”
Цената на среброто падна с около 10% през тази година до 21 долара за тройунция, основно заради финансовите инвеститори, които разпродават сребро, поглеждайки към покачващата се доходност по щатските облигации и силния долар.
Още: Защо златото не поскъпва въпреки кризата?