Все повече компании по света се отказват от сделки за набиране на капитал, тъй като волатилността, в резултат на атаката на Русия над Украйна, дестабилизира кредитния пазар.
Гигантът в производството на електрически коли Tesla е най-новото голямо име, което се отказа от плановете си за набиране на финансиране, след като през миналата седмица отложи предлагането на облигации на стойност 1 млрд. долара, обезпечени с лизинг на превозните си средства.
Почти 80 компании, от които близо половината от САЩ, са отложили сделки на обща стойност поне 25 млрд. долара откакто войната започна преди близо месец, предава Bloomberg.
„Имаше сериозен сътресение в доверието на инвеститорите след инвазията в Украйна, тъй като бяха наложени санкции на Русия и цените на суровините се повишиха”, казва Сузана Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализатор в Hargreaves Lansdown Plc.
Ситуацията се разиграва из всички части на земното кълбо. Индийското международно летище Mumbai International Airport Ltd наскоро отложи сделка с облигации, деноминирани в долари, американската компания за финансови технологии SS&C Technologies Holdings Inc спря продажбата на заем за 1.7 млрд. долара в сряда, докато бразилският търговец на потребителска електроника Trocafone SA отложи процедура по първично предлагане на акции.
Над 18 млрд. долара от отложените сделки са за дългово финансиране, включително чрез облигации, заеми и ценни книжа, обезпечени с активи, докато останалата част представляват спрени сделки за сливане, придобиване и публично листване на акции.
Войната накара европейският бизнес да се чуди кога и дали изобщо висящи сделки за придобивания за приблизително 300 млн. долара ще бъдат реализирани.
Понастоящем липстването на акции по света е намаляло с цели 74%. Издаването на корпоративни облигации по света записва спад от 28% от началото на тази година, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Още: България има своя първи еднорог: Българска компания постигна оценка от 1 млрд. долара