Редица западни компании обявиха, че спират продажбите на руския пазар, като гигантите Coca-Cola и McDonald’s също влизат в този списък. На фона на масовото изтегляне, член на управляващата партия в Русия заплаши, че чуждестранните фирми, които изберат да затворят бизнеса си в страната, рискуват руските власти да национализират операциите им.
PepsiCo и Starbucks също се присъединиха към списъка с международни компании, които затварят заводи, магазини и съществуващи инвестиции на руския пазар, заради санкциите срещу руската икономика или поради прекъсвания във веригата за доставки.
Проблемите с доставките включват и решението на трите най-големи компании за транспорт на товари в света да спрат превоза на контейнери към страната, пише Reuters.
Heineken, вторият най-голям пивовар в света, спря производството и продажбите в Русия, като посочи, че извършва оценка относно бъдещето на операциите си на този пазар.
Yum Brands Inc, компанията майка на гиганта в света на бързото хранене KFC, обяви, че замразява инвестициите си в Русия, въпреки, че именно руският пазар помогна на компанията да постигне рекордни резултати през миналата година.
Закони на войната
В отговор на вълната от фирми, които обръщат гръб на руския пазар, Андрей Турчак, заместник-секретар на Генералния съвет на управляващата партия в Русия, заплаши, че Москва може да национализира чуждестранни активи, които не извършват операции.
„Единна Русия предлага национализиране на производствените предприятия на компаниите, които обявяват излизането си и закриването на производството в Русия по време на специалната операция в Украйна”, сочи Турчак в изявление, публикувано на сайта на партията в понеделник.
В изявлението финландските частни хранителни компании Fazer, Valio и Paulig бяха посочени като последните, които обявиха закриване.
„Ще предприеме строги ответни мерки, действайки в съответствие със законите на войната”, добавя Турчак.
Санкции
Москва, която настоява, че атаката над Украйна е „специална военна операция”, бе ударена от мащабни международни санкции, които задушиха търговията, доведоха до срив на рублата и засилиха изолацията на страната.
Банки и милиардери също попаднаха под обхвата на санкциите, като Европейската комисия подготвя нова мерки срещу още руски олигарси и политици, както и срещу три банки от Беларус, пише Reuters.
Въпреки, че войната в Украйна и санкциите повишиха цените на стоките, които Русия изнася, като петрол, природен газ и титан, именно санкции до голяма степен попречиха на Москва да се възползва от високите цени на суровините.
Във вторник САЩ обявиха, че забраняват вноса на руски петрол. Щатската компания за обслужване на нефтени находища Schlumberger, посочи, че резултатите ѝ за това тримесечие навярно ще бъдат по-ниски. Около 5% от приходите на компанията идват от бизнеса ѝ с Русия.
Глобалният търговец на суровини Trafigura Group привлече от банките револвиращ кредит от 1.2 млрд. долара, за да помогне за справяне с растящите цени на енергията и суровините. Норвежката Yara (YAR.OL), водещ производител на торове, заяви в сряда, че ще намали производството на амоняк и карбамид в Италия и Франция поради нарастващите цени на газа.
Още: Може ли Китай да спаси руската икономика?