На фона на необичайно високите температури и недостигът на енергия, Китай увеличава доставките на електроенергия от Русия. Макар и да се отбелязва ръст в доставените количества, това не може да компенсира загубите на федерацията от европейския пазар.
През периода януари-юли руският износ на електроенергия за Китай се е увеличил със 70% на годишна база до 2.65 млрд. кВтч, като общата им стойност е 125 млн. долара, сочи китайската митническата администрация. Русия също е увеличила износа за Казахстан, Грузия и Монголия, предава „Комерсант“.
Това лято Китай увеличи покупките на електроенергия от Русия. През юни и юли вносът отбелязва ръст от близо 36% на годишна база и достига до 870 млн. кВтч, като цената на продадената електроенергия възлиза на 39.8 млн. долара. Все още няма данни за месец август, но според неназовани източници на „Комерсант“ обемът на доставките може да надхвърли 480 млн. кВтч (ръст от 13% на годишна база). Така износът от Русия през летния сезон може да достигне 1.35 млрд. кВтч.
В най-добрия случай обаче износът за Китай за периода януари-август ще се равнява на около 3.13 млрд. кВтч. През изминалата година износът на руска електроенергия за Европа за периода януари-август надхвърля 7 млрд. кВтч., казва руският заместник-министър на енергетиката Павел Сниккарс, цитиран от „Российская газета“.
В средата на май руската енергийна компания Интер РАО спря да изнася електроенергия за Финландия, Латвия и Литва. Доставките към тези страни се равняват на почти 13 млрд. кВтч през 2021 г., което представлява 60% от общия износ на компанията през миналата година. Компанията вече не публикува статистически данни за износа. Федералната митническа служба на Русия също вече не дава информация по въпроса.
През периода януари-май Русия възобнови доставките за Финландия и балтийските страни, като продаденото количество енергия за региона предполагаемо възлиза на 4 до 5 млрд. кВтч, сочат оценките на Комерсант. Заради насочването на руските доставки към Азия най-голям дял от изнесената електроенергия през юни е насочен към Казахстан (530 млн. кВтч), а на второ място е Китай (420 млн. кВтч).
С поглед към Азия
През периода януари-юли 2021 г. обемът на доставките от федерацията за КНР възлиза на 1.55 млрд. кВтч и се равнява на 73.2 млн. долара, а за цялата 2021 г. – са изнесени 3.8 млрд. кВтч електроенергия за 181.5 млн. долара. В края на миналата година Руската енергийна компания Интер РАО предвиди, че през 2022 г. износът на електроенергия за Китай ще достигне рекордните 4.4 млрд. кВтч.
Понастоящем Китай изпитва силна нужда от енергия. Един от сериозно пострадалите региони е югоизточната провинция Съчуан, където заради необичайните горещини се стигна до ограничения на електроподаването на предприятията, за да се избегне въвеждането на режим на тока за домакинствата.
В същото време цената на енергийните ресурси расте, а Русия предлага финансово по-изгодни условия за доставка на електроенергия, за да привлича купувачи, казва Реджина Лянцберг от Kept.
Така се създават условия за увеличаване на износа на електроенергия от федерацията към югоизточната ѝ съседка, но общият капацитет на трансграничните енгергоснабдителни мрежи понастоящем не надхвърля 7 млрд. кВтч годишно. Освен това износът на максимално количество енергия от Русия за Китай е възможен само в средносрочен план при реализиране на съвместни проекти между двете страни за изграждане на нови електроцентрали с мощност минимум 250–400 мВт.