Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прогноза: Търсенето на втечнен природен газ ще нарасне сериозно

14 февруари 2024, 14:44 часа • 3385 прочитания

Глобалното търсене на втечнен природен газ (ВПГ) се очаква да нарасне с повече от 50 процента до 2040 г. Причина за това ще бъде засиленото търсене от Китай и страните от Южна и Югоизточна Азия, които използват ВПГ за стимулиране на икономическия си растеж. Това прогнозира енергийният гигант Shell в годишния си доклад, публикуван днес и цитиран от Ройтерс.

Още: Обрат с цената на природния газ

Глобалната търговия с ВПГ се е повишила с 1,8 процента до 404 милиона метрични тона през 2023 г., според данните на най-големият търговец на втечнен природен газ в света. Според Shell цените и ценовата нестабилност на газа са над историческите средни стойности, ограничавайки икономическия растеж. Пазарът все още е "структурно правилен" поради намаляването на руските доставки за Европа след войната в Украйна и ограничения ръст на доставките.

Връх през 2040 г.

Въпреки че търсенето на природен газ достигна своя връх в някои региони, то продължава да нараства в световен мащаб и се очаква да достигне около 625-685 милиона тона годишно през 2040 г., според последните оценки бранша, се посочва още в доклада на Shell.

Според експертите Китай, който през 2023 г. изпревари Япония и си възвърна статута на най-големия вносител на ВПГ в света, ще продължи да стимулира глобалното търсене подобни доставки.

"Китай вероятно ще доминира при растежа на търсенето на ВПГ през това десетилетие, тъй като неговата индустрия се стреми да намали въглеродните си емисии чрез преминаване от въглища към газ", каза Стив Хил, изпълнителен вицепрезидент на Shell Energy.

"Тъй като стоманодобивният сектор на Китай, използващ въглища, генерира повече емисии от тези на Великобритания, Германия и Турция взети заедно, синьото гориво играе съществена роля в справянето с един от най-големите източници на въглеродни емисии и замърсяване на въздуха в света", подчерта той.

Още: Грижа за климата? Газовите сделки на Европа за след 2050 г. показват друго

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес