Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поскъпващата рубла започва да става проблем за Русия

30 юни 2022, 10:39 часа • 6566 прочитания

Силната рубла започва да се превръща в проблем за руската икономика - нещо, което не остава незабелязано от властите в страната.

Рублата намали стойността си спрямо долара в сряда, след изявление на руския финансов министър, че е възможно предприемането на мерки за облекчаване на натиска върху валутата, след като тя се доближи до рекордна стойност от 50 рубли за долар. Подобна висока стойност руската валута постига за първи път от май 2015 година.

Внушителният възход превърна рублата в най-добре представящата се валута в света през тази година. Стойността ѝ бе подсилена от взетите в страната мерки с цел защита на ударената от санкции руска финансова система. Едно от решенията на руското правителство бе въвеждането на ограничения за домакинствата, които теглят спестявания в чуждестранна валута, предава Reuters.

Силната рубла предизвика опасения за правителството и експортно ориентираните компании, тъй като тя възпрепятства генерирането на доходи на страната от продажба на стоки в чужбина в долари и евро.

Много руски компании, предимно такива, които не изнасят петрол и газ, вече страдат финансово, казва Евгений Суворов, икономист в CentroCreditBank.

Министърът на финансите Антон Силуанов казва, че Русия може да намали държавните разходи и да насочи средства за операции в чуждестранна валута, за да ограничи укрепването на рублата, което застрашава бюджетните приходи.

След коментара на министъра, рублата намали стойността си с 0,4% и от 52,00 за долар, достигна до 50,01.

Постъпленията от износ на стоки, резкият спад на вноса и плащанията на данъци в края на месеца в рубли от руски ориентирани към износ фирми, са допълнителни фактори за покачването на валутата.

Рублата е нараснала с близо 44% от началото на годината на Московската борса, но остава много по-слаба спрямо курсовете на банките. VTB , втората най-голяма руската банка, обменя руската валута при курс 63,45 за долар и 67,85 за евро.

Вицепремиерът Андрей Белоусов съобщи този месец, че за индустрията би било най-добре, ако рублата се движи между 70 и 80 спрямо долара.

Капиталовият контрол позволи на валутата да се отърве от обявения от Белия дом и кредитната агенция Moody's дефолт на Русия в понеделник. Кремъл обаче отхвърли твърдението за дефолт, наричайки го изкуствено и създадено от западните санкции.

Точно преди Русия да предприеме това, което тя нарича "специална военна операция" в Украйна, рублата се търгуваше за близо 80 за долар и 90 за евро.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес