Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пет сигнала, че руската икономика все още не потъва въпреки фалита

28 юни 2022, 10:34 часа • 5028 прочитания

Русия може да е изпаднала в дефолт за първи път, откакто болшевиките са отказали да изплатят огромен външен дълг след революцията през 1917 г., но нейната икономика от 1,8 трлн. долара все още не е потънала.

Санкциите, наложени от Запада след инвазията в Украйна, създадоха най-големия външен шок за руската икономика след падането на Съветския съюз през 1991 година. До момента икономиката на страната обаче продължава да е забележително устойчива, пише Reuters.

„Дефолтът“ на Русия, който бе обявен от САЩ в понеделник и отречен от Кремъл, е много различен от дълговите кризи на страната от предишни години. През 1918 г. болшевиките са отказали да плащат, а през 1998 г. Русия не е могла да изплати вътрешните си задължения.

Този път обаче Москва може да плати и твърди, че е готова да го направи, но Западът блокира покриването на дълга.

Понастоящем се наблюдават пет признака, че руската икономика все още е устойчива.

Най-добре представящата се валута в света

Рублата, която в продължение на десетилетия бе избягвана дори от руснаците заради нейната нестабилност, е най-добре представящата се валута в света спрямо щатския долар от началото на годината.

Стойността ѝ се повиши от постъпленията от износ на стоки, спада във вноса и капиталовия контрол. На 22 юни рублата удари 7-годишен връх спрямо долара и еврото.

Русия има излишък по текущата сметка, равняващ се на 110,3 млрд. долара за първите пет месеца на 2022 г., спрямо 32,1 млрд. долара през същия период на миналата година, показват данните на централната банка.

Петрол

Петролът, който е жизнената сила на руската икономика, се търгува за над 100 долара за барел след началото на войната Украйна. Суровият петрол сорт „Брент“ се търгуваше за 112,99 долара в понеделник.

Чрез високите цени на петрола Русия, вторият по големина износител в света след Саудитска Арабия и най-голям световен износител на природен газ, си осигурява смекчаване на санкциите, равняващо се на трилион долара годишно.

Западните санкции принудиха Русия да продава петрола си с големи отстъпки достигащи до 40 долара за барел в Китай и Индия. Представители на Белия дом обаче казват, че Москва в момента печели повече от износа на енергия, отколкото преди войната.

Лихви

Руската централна банка намали основния си лихвен проценти до нивото отпреди кризата от 9,5% на 10 юни. Същевременно не изключи шанса за по-нататъшно облекчаване, тъй като инфлацията се забави.

Непосредствено след инвазията Русия повиши лихвите до 20%. Това все още е далеч под астрономическите 150%, наложени точно преди девалвацията през август 1998 година.

Храни

Все още има храна в магазините на Москва и малко признаци на паника. След инвазията се наблюдаваше паническо изкупуване на стоки като захар, но това отшумя. Понастоящем магазините в Москва изобилстват от храна.

Това е рязък контраст с паническото купуване на стоки, което съпътства девалвацията от 1998 г. и недостига на храна от периода след падането на Съветския съюз през 1991 година.

Безработица

Нивото на безработица е рекордно ниско и достига до едва 4% през април.

Някои се опасяват, че безработицата може да бъде подценена, тъй като големите компании все още не са започнали да съкращават персонал. Засега обаче само 3 млн. руснаци са безработни.

Още: Русия фалира, Кремъл не осъществи дължими плащания по държавни книжа

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес