Първата партида руски петрол ще бъде доставена днес в Пакистан, който се сблъсква с недостиг на енергия. Това обяви днес пакистанският премиер Шахбаз Шариф, цитиран от Франс прес.
Кораб, превозващ "руски суров петрол на по-ниска цена" е пристигнал вчера на пристанище Карачи, в Южен Пакистан и пратката трябва да бъде разтоварена днес, написа той вчера вечерта в "Туитър“. "Това е първата доставка на руски петрол в Пакистан и дава началото на нови отношения между Пакистан и Руската федерация", обяви премиерът, предаде БТА.
Вносът на руски петрол в Индия е нараснал 10 пъти през 2022 г.
От началото на военната операция срещу Украйна миналата година Москва се сблъсква с икономически санкции от западните страни и е намалила значително доставките на въглеводороди за Европа и САЩ, обръщайки поглед към Азия, за да компенсира това понижение.
Пакистан, който е обхванат от икономическа криза, която допълнително задълбочи хроничния недостиг на електроенергия, потвърди през май, че е подписал споразумение с Русия за покупка на петрол.
Пакистанският държавен министър на петрола Мусадик Малик уточни, че руските петролни продукти ще се плащат във валута на "приятелски страни". Резервите на Пакистан в долари от месеци са на опасно ниско равнище.
Обемът на тази първа доставка петрол ще е 100 000 тона, според пакистанските медии.
Пакистан, петата най-многолюдна страна в света, е на ръба на дефолт, с инфлация, която е извън контрол, силно обезценена национална валута - рупия и доларови резерви, достигнали минимума си. Всичко това подрива възможностите на страната за износ и оказва тежест върху промишленото производство.
Пакистан води битка с Международния валутен фонд (МВФ) за деблокиране на транш по заем от 6,5 милиарда долара, сключен през 2019 г., но дискусиите са в застой от месеци.
Исламабад внася 84 на сто от петролните си продукти основно от съюзнически страни в Залива.
Пакистанският енергиен сектор страда от недостиг от години заради лошо управление, липса на капацитет и слабости на икономиката.