Приветстван като един от най-важните моменти в историята на Хърватия, с фойерверки бе открит дългоочакван мост, намиращ се на юг от Дубровник. Съоръжението свързва най-южните крайморски части на страната, отделени от принадлежаща на Босна и Херцеговина ивица, с останалата част на Хърватия.
Преди построяването на моста хърватите трябва да преминават през територии, принадлежащи на техните югоизточни съседи. Дългият 2.4 км. мост, наречен Пелешац е построен от Китай и основно финансиран от ЕС, предава BBC.
Празненствата по откриването продължават цял ден. 250 бегачи прекосяват моста, лодки, от които се развява хърватското знаме преминават под него, а местните жители се разхождат по новооткрития проект преди да се насладят на изпълващи небето фойерверки.
Китайският министър-председател Ли Къцян отправи видеосъобщение по време на церемонията по откриването. Хърватският му колега Андрей Пленкович пък обяви: „Тази вечер обединяваме Хърватия!“ и посочи, че мостът не е лукс, а необходимост. Преди три години двамата премиери заедно обявяват началото на строежа.
ЕС финансира 85% от строителството на моста, което възлиза на 357 млн. евро. Средствата са осигурени посредством кохезионни фондове. Съюзът вижда в проекта подобрение на ежедневието на хърватите и финансира и водещите до него пътища, тунели и други инфраструктурни проекти.
След разпада на Югославия, бреговата ивица на Хърватия бива прекъсната от 9-километров участък босненска земя, известна като коридора „Неум”. Правото на достъп на Босна до бреговата ивица датира още от 1699, когато по времето на Османската империя Неум се отделя от Дубровник.
Тъй като Босна, за разлика от Хърватия, не е държава-членка на ЕС, всеки, който иска да достигне до най-южната част на хърватското адриатическо крайбрежие, трябва да премине през две гранични проверки. Сега обаче това вече няма да е необходимо.
🌉 #PelješacBridge opens to traffic today in
— Nimbo (@Nimbo_Maps) July 26, 2022
🇭🇷#Croatia , 4 years after construction kick-off
👉A look at the last two years to #PelješkiMost completion using Nimbo Maps w/ @CopernicusEU #Sentinel data (2020-2022)
Why it matters for Croatia ? #nextTweet 👇 pic.twitter.com/AAq3U29XJQ
Кметът на Неум Драган Юркович сподели пред босненската телевизия, че новият мост ще намали трафика по босненското крайбрежие по време на летните месеци и вижда единствено ползи от проекта. Някои местни ресторантьори и търговци обаче смятат, че проектът ще навреди на бизнесите им.
Множество туристи, основно от Чехия, Полша и Германия, вече са станали редовни посетители на Неум заради по-ниските спрямо Дубровник цени. Сега обаче това може да се промени.
Строежът на моста понесе и критики. В началото Босна заяви, че той ще попречи на достъпа на гражданите на страната до морето. Тогава Хърватия се съгласи да увеличи височината на съоръжението до 55 метра.
Китайската държавна компания China Road and Bridge Corporation, която изпълни проекта по строежа, предложи сума в наддаването, която бе много по-ниска от предложенията на европейските ѝ конкуренти. Това накара един от другите участници в наддаването - австрийска компания, да подаде жалба, в която обвинява китайската компания в дъмпинг.
Ли Къцян посочи в изявлението си, че тази година се навършват 30 години от установяване на дипломатически отношения между Хърватия и Китай. Мостът е израз на приятелството между двете страни и път към бъдещото им сътрудничество, предава китайската държавна агенция Xinhua.