Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева призова законотворците да избегнат балканизацията на дигиталната икономика или рискуват глобалната икономика да бъде ударена с 6% през следващото десетилетие, пише Bloomberg.
Светът скоро може да се изправи пред „дигитална Берлинска стена” на фона на която САЩ, Европейския съюз и Китай възприемат несъответстващи технологични стандарти, каза Георгиева пред базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие.
Неравномерното развитие на дигиталната икономика може да провокира бедните държави да „избират страни”, което да се материализира под формата на по-високи цени, спад в иновациите и услугите, казва Георгиева, добавяйки, че това разделение може да провокира спад между 3% и 6% на световния брутен вътрешен продукт. Освен това този сценарий може да увеличи доминацията на големите технологични играчи и да направи по-трудно проникването на пазара на малки, иновативни компании.
Георгиева предупреждава, че увеличаването на тенденциите за нарушаване на конкуренцията по време на COVID-19 пандемията може да понижи БВП на развитите икономики с 1% в средносрочен план.
По думите й, правителствата могат да ограничат прекомерната пазарна сила чрез три действия – засилване на контрола на сливанията и придобиванията, ограничаване на трудовите рестрикции, които възпрепятстват мобилността на работниците и подобряване на правилата за преносимост на данни и оперативна съвместимост за дигиталната икономика.
"Балканизация" е геополитически термин, който означава фрагментиране на нещо голямо (държава, регион) на по-малки отделни части.