Microsoft инвестира 50 млн. долара в съоръжение на LanzaJet, намиращо се в американския щат Джорджия, което ще произвежда самолетно гориво от етанол през следващата година, съобщават от LanzaJet, цитирани от Reuters.
Авиационната индустрия се смята за един от най-трудните бизнеси, подлежащи на декарбонизация. Възобновяемите авиационни горива оформят по-малко от 0.1% от настоящото търсене на гориво за самолети, което възлиза на около 330 млн. тона през 2019 година, посочват от инвестиционната банка Jefferies през миналата година. Правителства и инвеститори се опитват да подкрепят инициативи, които произвеждат самолетно гориво, отделящо ниски вредни емисии.
LanzaJet, която е базирана в Чикаго, посочва, че е близко до завършването на своята биорафинерия, като планира да произвежда 10 млн. галона устойчиво авиационно гориво и възобновяем дизел на година от устойчив етанол, включително от суровини на база отпадъци. Производството трябва да стартира през 2023 година. Петролни компании, авиокомпании и други, включително Suncor Energy Inc., British Airways и Shell.
Белият дом посочи през миналата година, че иска да намали емисиите, отделяни от авиацията, с 20% до 2030 година, на фона на натиск, оказван върху авиокомпаниите от екологични организации да намалят въглеродния си отпечатък.
Кабинетът на американския президент Джо Байдън предложи данъчен кредит за производство на устойчиво гориво за самолети, като част от пакета мерки, обявени от Байдън преди встъпването му в длъжност. Обсъждането на предложението понастоящем е на ниво Конгрес.
Европейският съюз се опитва да увеличи дела на устойчивото авиационно гориво в микса с нефтеното гориво за самолети до 63%. ЕС си е поставил срок за тази инициатива до 2050 година.
Microsoft създаде Фонд за климатични иновации през 2020 година, който ще инвестира 1 млрд. долара през следващите четири години за да засили разработката на технологии, които намаляват въглеродния отпечатък.