Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко пари са необходими, за да си богат?

19 май 2022, 18:20 часа • 16437 прочитания

Колко пари са необходими, за си богат? Годишно проучване призовава гражданите на САЩ да посочат сумата и отговорът през тази година е 2,2 млн. долара.

За постигането на финансова стабилност, нужните средства падат драстично надолу, като според американците това би било възможно със средно нетно състояние от 774 000 долара. Това става ясно от годишното проучване Modern Wealth Survey, реализирано от Charles Schwab, предава Fortune.com, цитирани от yahoo.finance.

Изследването е проведено сред 1000 американци на възраст от 21 до 75 години през месец февруари 2022 г., като на участниците се задават редица въпроси относно личните им финанси, включително факторите, влияещи върху техните спестявания и решения за инвестиции.

Средната нетна стойност, която се считаше за признак на богатство, се е повишила спрямо миналогодишното проучване. През 2021 г. американците са заявили, че се нуждаят от 624 000 щатски долара нетни активи, за да живеят комфортно, като ще са им необходими 1,9 млн. долара, за да бъдат богати.

Въпреки това средните стойности все още са по-ниски, отколкото преди пандемията от COVID-19, вероятно защото много хора се фокусират по-малко върху достигането на конкретна сума и повече върху целите си, казва Роб Уилямс, управляващ директор по финансово планиране, пенсионни доходи и управление на богатството в Charles Schwab.

„Хората са загрижени за други неща, освен за портфейла си и сумата в банковата сметка“, коментира Уилямс, включително тяхното физическо здраве и цялостна стабилност.

Средното нетно състояние на домакинствата в САЩ всъщност не е толкова далеч от идеалните стойности, посочени в проучването. То възлиза на 748 800 долара през 2019 г., според най-новото проучване на потребителските финанси, проведено от Федералния резерв, но това са данни за най-богатите домакинства. Средната нетна стойност на американските домакинства е 121 700 долара, отново според Фед. И както са установили други доклади, много американски домакинства разполагат с много малко или изобщо никакви спестявания.

Не е нужно да си богат за да спестяваш

С малко спестени пари за спешни случаи или пенсиониране, цифра от 2,2 млн. долара - или дори 774 000 - може да изглежда като невъзможна за достигане. Уилямс обаче твърди, че това не трябва да е така. В крайна сметка, всяко домакинство трябва да изчисли собствената си цел за богатство и да направи индивидуален план за спестявания. Това, от което се нуждае един човек или семейство, не е същото като при друго.

„Планът наистина е просто да си кажете: „Това е важното за мен, това е, което трябва да спестя и инвестирам за следващата година, за след пет години или десет години“. След като имате някаква представа за целта, най-важното нещо, което можете да направите, е да започнете да спестявате, независимо от сумата, която имате за цел. Пет долара са по-добре от нищо, дори ако в началото изглежда малко. Постоянното отделяне на дори малко пари е особено важно при натрупването на сума в пенсионния фонд, тъй като повечето американци трябва сами да финансират златните си години.“, казва Уилямс.

„Без значение колко пари имате, започнете отнякъде.“, казва той. „Ще погледнете назад и ще кажете: „Боже, тези малки стъпки наистина се изплатиха с времето“. Ще се окажете в положение, в което можете да правите много повече избори, отколкото преди".

Спестяването трябва да е автоматичен ритуал. Често наблюдаването на натрупването на спестяванията ви ще осигури инерция да продължите да спестявате все повече и повече, дори ако току-що започвате или сте доста под целта си.

Дългата игра е от решаващо значение, особено в несигурния пазар, който наблюдаваме в момента. Трупането на богатство за повечето хора изисква десетилетия целенасочени инвестиции. Въпреки че инвестирането на пари в активи, които са в губеща серия, може да изглежда самоунищожително, в условията на падащ пазар се предоставя „възможност да спестявате и инвестирате повече“, казва Уилямс и за по-висока печалба от инвестициите си.

„Ако инвестирате за нетна стойност, отнема време, за да стигнете до целта.“, казва той. „Добре е да сте амбициозни, но не се претоварвайте, опитвайки се да стигате до определена сума за деня или седмицата“.

Още: Коя е най-добрата инвестиционна стратегия според милиардера Илон Мъск

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес