Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои големи икономики ще изпаднат в рецесия догодина?

05 юли 2022, 13:21 часа • 9932 прочитания

На фона на растящата инфлация, която принуди множество централни банки да затегнат паричната си политика и да вдигнат основния си лихвен процент, естествено съществува очакването много от големите световни икономики да изпаднат в рецесия догодина.

Понастоящем много от централните банки са си поставили една-единствена цел и тя е да се противопоставят на растящата инфлация. „Доверието в паричната политика е твърде ценен актив, за да бъде изгубен. Така че (банките) ще бъдат много агресивни.“, казва Роб Субараман, главен икономист в Nomura holdings, пред CNBC. „В момента много от развитите икономики изпадат в рецесия“, добавя той.

Освен в САЩ, Nomura очаква рецесия в еврозоната, Великобритания, Япония, Южна Корея, Австралия и Канада през следващата година.

Политиката на световните централни банки бе хлабава за твърде дълго. Те смятаха, че инфлацията ще бъде преходно явление, коментира Субараман. Сега правителствата трябва да се опитат да си върнат контрола върху инфлацията с известно закъснение, казва той пред CNBC.

„Когато отслабващите икономики са много, не може да се разчита на износа за постигането на икономически растеж. Това е другата причина, поради която смятам, че рискът от рецесия е реален.“, казва Субараман.

Рецесията в САЩ

Прогнозира се плитка, но продължителна рецесия за период от пет тримесечия в САЩ, като най-вероятно страната ще изпадне в рецесия през последното тримесечие на 2022 г., казва Субараман.

Федералният резерв на САЩ и ЕЦБ са примери за институции, които отговарят на рекордната инфлация с повишаване на основните лихвени проценти.

Фед повиши основния си лихвен процент със 75 базисни пункта през юни, а председателят му Джером Пауъл не изключи ново увеличение от 50 или 75 базисни пункта през юли.

На този фон Nomura прогнозира и поредица от увеличение на лихвите с по 25 базисни пункта, докато основният лихвен процент не достигне 3,75% до февруари догодина.

Рисковете от рецесия за средно големите икономики

В няколко средно големи икономики, сред които са страни като Австралия, Канада и Южна Корея, се наблюдава имотен бум, подхранван от тегленето на дългове. Тези страни са изложени на риск от по-сериозни рецесии от прогнозираните, в случай че повишаването на лихвените проценти доведе до намаляване на задлъжнялостта, посочва Nomura.

„Единственото изключение е Китай, който се възстановява от рецесия, тъй като икономиката му се възражда на фона на подпомагащите политики. Макар че съществува и риск от нови COVID ограничения и последваща рецесия, ако Пекин избере да се придържа към своята политика за нулева заболеваемост.“, добавят от компанията.

„Ако централните банки не затегнат паричната си политика, за да противостоят на инфлацията“, навлизането на икономиката в период на продължителна инфлация за дълго време, ще се усети много по-болезнено, казва Субараман.

Това ще доведе до изпадане в спиралата на постоянен ръст на цените и на заплатите, което би било „още по-болезнено“ за обикновения човек в дългосрочен план, добавя главният икономист.

Вземането на трудни решения с цел намаляване на покачването на цените обаче би било по-добър избор, отколкото оставянето на инфлацията да излезе извън контрол, какъвто беше случаят през 70-те години, заключава Субараман.

Още: Какво е рецесия?

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес