Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правописните грешки превърнаха двама украинци в милиардери

26 ноември 2021, 17:22 часа • 6241 прочитания

През миналата седмица популярното приложение за коригиране на граматически грешки Grammarly набра ново финансиране в размер на 200 млн. долара. Това изстреля оценката на компанията до 13 млрд. долара, правейки двама от основателите си милиардери. Украинците Алекс Шевченко и Макс Литвин, които стартират приложението за автоматична корекция на граматиката през 2009 година заедно с програмиста Дмитро Лидер, вече притежават по 4 млрд. долара всеки, сочат изчисления на Forbes.

Около 22% от Grammarly се притежава от инвеститорите, взели участие в двата рунда за набиране на финансиране, осъществени съответно през 2019 и 2021 година, сочат данните на Pitchbook.

Междувременно, Лидер, който е третият съосновател, притежава дял от едва 1% в компанията. Източник, запознат с бизнеса, потвърждава тези цифри пред Forbes.

Grammarly е частна компания, което означава, че информацията за нея не се публикува публично.

Базираната в Сан Франциско компания е основана преди повече от десетилетие под името Sentenceworks, като продукт, опериращ на база абонамент, насочен към нуждите на студенти и ученици.

Към днешна дата Grammarly е нещо много повече от инструмент в сферата на образованието. Приложението предлага автоматична корекция на текстове в имейли, документи и други. Компанията има и специализирани продукти като Grammarly for Business, който се използва от корпорации като Zoom, Cisco, Dell и Expedia.

Предприемачите Литвин и Шевченко се запознават докато учат в Киев, столицата на Украйна;  Снимка: iStock

Основният продукт на Grammarly е широко достъпен, тъй като предлага базови функции безплатно, докато всички допълнителни възможности се заплащат.

Според компанията, продуктът достига до 30 млн. потребители всеки ден чрез 500 000 приложения и сайтове, включително интернет браузъри, социални мрежи, Microsoft Word, имейл приложения и други.

Това не е единствената компания, която Литвин и Шевченко са създавали през кариерите си. Идеята за Grammarly всъщност дошла от техен предходен проект на име MyDropBox, разработван още в студентските им години. Двамата предприемачи се запознават именно докато следват в Международният християнски университет в Киев, Украйна.

“Изградихме продукт, който да държи плагиатството далеч от студентите”, посочва Литвин в публикация в блога на компанията. „Това ни накара да си зададем един основен въпрос: Защо изобщо хората избират да плагиатстват? Може ли да е заради това, че хората намират за сложно да комуникират какво мислят със собствения си глас?”, добавя той.

Преди последния инвестиционен рунд, Grammarly имаше набрано финансиране в размер на 90 млн. долара в края на 2019 година, което постави оценка на компанията от 1 млрд. долара.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес