Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инвеститорите все още изкупуват дълга на по-рискови държави от Русия

09 юни 2022, 15:28 часа • 3683 прочитания

Инвеститорите продължават да изкупуват държавния дълг на автократични страни, въпреки новата забрана на САЩ за изкупуване на руски дълг, сочат данни на Verisk Maplecroft.

Петнадесет държави, чиито имена традиционно се свързват с теглене на външни дългове, имат по-лоши ESG рейтинги (показател, показващ екологичното, социалното и корпоративното управление в страната) от Русия, сочат рейтингите на фирмата, цитирани от Bloomberg.

Резултатите по отношение на инвестиционните портфейли на две от тях, Турция и Египет, за разлика от преди, са по-лоши, отколкото тези на Русия.

Това крие риск от загуби за инвеститорите. Новите европейски регулации, принуждаващи фондовете да докажат етичните си качества, също могат да подтикнат последните да преразгледат стратегиите си на нововъзникващите пазари.

„Отвъд Русия, има малка значителна промяна в активите на инвестиционните портфейли в страни, които имат много съмнителни ESG резултати.“, казва Айлин Гавин, анализатор във фирмата.

Създаването на устойчиви финансови класации на пазарите на държавни дългове все още е зараждаща се практика.

Показателите и подходите, предназначени за корпорации, не се прилагат лесно за правителствата и съществуват опасения, че прилагането на ESG рейтинги би повишило несправедливо цената на капитала за по-бедните страни.

Все пак внезапното изгонване на Русия от глобалните капиталови пазари може да се окаже сигнал за събуждане за индустрията. Името на Русия се срещаше често в посочените като етични държавни облигационни фондове, и страната отговаряше на ESG критериите на JPMorgan Chase & Co.

„Предишното предположение, че всички инвестиционни портфейли на нововъзникващи пазари могат да бъдат постепенно привеждани в съответствие със стойностите на ESG инвеститорите, вече не е валидно.“, казва Джеймс Локхарт Смит от Verisk. "Нещо трябва да се промени обаче, рано или късно".

В техния доклад се казва, че други привърженици на прегледите на инвестиционните портфейли на нововъзникващи пазари като Китай, Саудитска Арабия и Индонезия изискват нова проверка. Пакистан и Турция, от своя страна пък, са сред най-ниските ESG резултати според Verisk.

Китай предизвиква безпокойство за ESG мениджърите, заслепени от войната. Някои преоценяват своите притежания там след началото на войната В Украйна. Чистите ESG фондове, намиращи се само в Европа, имат около 130 млрд. долара, инвестирани в китайски активи, сочат данни на Bloomberg от тази година.

„Готовността на инвеститорите да се отдръпнат от Русия, където ръцете им така или иначе бяха извити заради санкциите, контрастира с продължаващата им активност в Китай.“, казва Гавин.

„Войната налага по-голям натиск върху мениджърите, които досега е трябвало да се ориентират между автократи и клиенти с добри ESG показатели“.

 

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес