Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия обмисля национализация на Uniper - най-големия вносител на газ

20 септември 2022, 17:54 часа • 2289 прочитания

Германия е близо до предварително споразумение за национализация на енергийната компания Uniper на фона на продължаващите последици от руската инвазия в Украйна. Информацията бе публикувана от Bloomberg, а по-късно и от няколко германски медии.

Говорител на компанията заяви във вторник, че страните, участващи в дискусиите, разглеждат възможна капиталова инжекция, която би означавала германското правителство да придобие значителен мажоритарен дял в Uniper. Най-големият германски вносител на газ изпитва огромни затруднения.

Най-големият акционер на Uniper в момента е финландската държавна енергийна компания Fortum. "Ройтерс" цитира неназовани източници, запознати с преговорите, според които излизането на Fortum от структурата на собствеността на Uniper ще бъде част от спасителния пакет.

"Всички участници работят интензивно по устойчиво решение за стабилизиране на Uniper", се казва в изявлението на компанията.

Миналата седмица Uniper загатна за новината. Тогава обаче говорителят на компанията отказа да коментира съобщенията за евентуално цялостно поглъщане от страна на правителството на Германия. Говорител на германското министерство на икономиката също заяви, че разговорите са в ход, но отказа да обсъжда подробности, като заяви, че "когато те приключат, ще предоставим информация за тях".

"Ройтерс" съобщи, че финализираната сделка вероятно ще бъде обявена още в сряда.

Положението на Uniper изглежда все по-уязвимо след нахлуването на Русия в Украйна. През юли германското правителство на практика закупи 30% дял в компанията в замяна на капиталова инжекция. По това време канцлерът Олаф Шолц заяви, че Uniper е в "голяма беда" поради задълбочаващата се енергийна криза.

Дружеството беше едно от участващите в изграждането на газопровода "Северен поток 2", който не е пуснат и е замразен за неопределено време като част от пакета санкции срещу Москва, наложени в отговор на инвазията. 

Но ситуацията за Uniper стана още по-сложна в началото на този месец. Руският енергиен гигант "Газпром" заяви, че доставките на газ за Западна Европа по газопровода "Северен поток 1" са напълно спрени поради проблеми с оборудването, без да посочва срокове за възобновяване на дейността. Закъсалият вносител на енергия харчи паричните си резерви, за да си набави газ на скъпия спот пазар, след като Москва намали потоците към Германия, и се опитва да запълни хранилищата в очакване на недостиг през зимата.

Миналия месец Uniper заяви, че високите цени на енергията и заплахата от страна на Русия да намали доставките на газ са засегнали сериозно базираната в Дюселдорф компания. Тя също така предупреди, че предстои тежка зима.

Национализацията на Uniper би могла да постави под въпрос друга неотдавнашна политика на правителството, целяща да подпомогне справянето с високите цени на газа. Миналия месец Берлин обяви плановете си за налагане на такса за газ за потребителите в размер на 2,4 евроцента на киловатчас електроенергия от октомври. Предполагаше се, че това ще помогне на вносителите като Uniper да се справят с нарастващите пазарни цени.

Във вторник германската информационна агенция DPA и други медии съобщиха, че министърът на икономиката Роберт Хабек, който вече е подложен на критики във връзка с предложението, имал "финансови съмнения" относно конституционността на таксата и относно това дали потенциалната национализация на Uniper може да я засегне.

Решението за законността на таксата обаче в крайна сметка ще бъде взето от Министерството на финансите или евентуално от германските съдилища. Опозиционните Християндемократи вече призоваха за отпадане на налога. Междувременно правителството заяви, че работи по промени и подобрения на предложението.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес