Газовите хранилища на Германия може и да се пълнят по-бързо от обичайното, но страната все още е затруднена да подсигури достатъчно синьо гориво, за да посрещне зимата.
Дори най-голямата европейска икономика да успее да постигне целта си и да запълни хранилищата си на 95% до ноември, това би било достатъчно да покрие нуждите на индустрията и тези за отопление в рамките на само два до два и половина месеца, ако Русия спре газоподаването, смята Клаус Мюлер, президент на Федералната мрежова агенция, енергийния регулатор в страната. Към момента хранилищата за запълнени на 77%, като настоящите количества са достигнати предсрочно с две седмици, предава Bloomberg.
Германия, която е силно зависима от руския газ, се надпреварва с времето, за да си подсигури достатъчно резерви от синьо гориво за зимата, след като Москва намали драстично подаваните потоци по „Северен поток 1“. Това засили допълнително най-тежката енергийна криза в Европа от десетилетия, която се очаква да продължи и догодина. Правителството взе мерки, за да намали консумацията, а тази седмица наложи и налог върху газа за потребителите.
„По-бързи сме, отколкото бяхме преди, що се касае запълването на хранилищата, но това не означава, че трябва да се отпускаме“, казва Мюлер в интервю от вторник. „Това трябва да бъде разглеждано по-скоро като потикване. Да продължаваме напред“.
Вземайки предвид вероятността за по-хладна от нормалното есен и за по-нататъшни смущения в доставките на газ, поставената от правителството цел хранилищата да бъдат запълнени на 85% до октомври, може да се окаже предизвикателство, казва Мюлер. Целта хранилищата да бъдат запълнени на 95% до ноември изглежда „трудна за постигане“, тъй като се изисква повече време за запълването на някои от тях, добавя той.
„Не мога да ви обещая, че всички хранилища в Германия ще бъдат пълни на 95% през ноември, дори и при благоприятни условия на търсене и предлагане“, добави той. „В най-добрия случай, три четвърти от тях ще достигнат целта“.
Проблеми с доставките
Руските газови потоци по Северен поток в момента са намалени до 20% от общия капацитет на тръбопровода. Това създава притеснения, че доставките могат да бъдат напълно прекратени по всяко време, тъй като Москва може да отвърне на наложените ѝ санкции заради войната в Украйна.
Регулаторът проучва възможностите как да приоритизира газоснабдяването за някои индустрии, считани за основни за икономиката, посредством електронна платформа, която да помогне с даването на предложения при различни сценарии.
Но индустрията не трябва да очаква Федералната мрежова агенция да установи фиксиран ред, по който да се решава кои компании ще имат предимство.
„Все още не знаем как ще се развие кризата. Не можем да кажем със сигурност, че някои потребители ще бъдат поставени пред други“, казва Мюлер.