Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Френската индустрия минава на петрол заради страх от спиране на газа от Русия

11 юли 2022, 17:52 часа • 4353 прочитания

След като „Газпром“ обяви през юни, че намалява газовите потоци към Германия по „Северен поток 1“ с 40% заради поддръжка на съоръжението, Старият континент не изключи окончателно спиране на доставките на руското синьо гориво.

Множество консумиращи големи количества енергия водещи френски компании планират да преобразуват газовите си котли на котли работещи с нефтени деривати. Причината е страх от спиране на производството в случай на прекъсване на руските газови доставки.

На бизнес конференция в Южна Франция този уикенд, някои от изпълнителните директори на тези компании споделиха, че очакват спирания на тока. Именно заради това компаниите преобразуват котли, така че да могат да работят и на газ, и на нефт. Дори не е изключено преминаването към въглища, при необходимост, казва Флоран Менего, шефът на Michelin, един от водещите производители на гуми в света, предава Reuters.

„Целта е да избегнем затварянето на заводи“ в случай на недостиг на синьо гориво, казва той и добавя, че макар че спирането на газовите доставки е вероятно, съществува алтернатива и това е петрола.

Нужни са няколко дни за производството на гуми в дадено предприятие и заради това е необходимо да се поддържат стабилни енергийни потоци, казва Менего.

След намаляването на доставките на газ от Русия, в цяла Европа промишлеността масово прибягва до горива, отделящи повече въглеродни емисии в сравнение с газа. Този избор има за цел да намери бърз отговор на възможността от спиране на работата на предприятията и изтласква на заден план целите на ЕС за постигане за въглеродна неутралност до средата на века.

Френският министър на финансите Бруно Льо Мер изтъкна по време на конференцията, че би било безотговорно от страна на изпълнителните директори да не се подготвят за ситуация на енергиен недостиг.

„Трябва да се подготвим за спиране на руския газ“, казва министърът. „Това е най-вероятният сценарий към момента“.

Франция разчита на ядрена енергия за производството на 70% от общото количество електроенергия. Страната е далеч по-малко зависима от руския газ в сравнение с Германия, например.

Въпреки това, управляваната главно от държавата електроенергийна компания EDF е затруднена да посрещне енергийните нужди на Франция. Причината са прекъсвания в работата на остарелите електроцентрали. Производството на енергия в 29 от 56-те ядрени реактора в страната е спряно заради инспекции и ремонтни дейности.

Същевременно френското правителство се опитва да контролира скока в цените на енергията чрез удължаване на действието на въведения таван на цените на газа за домакинствата до края на годината. Именно заради това действие нивото на инфлацията в страната е сред най-ниските в Европа.

Директор на друга голяма компания, чието име бива неназовано, вярва, че всички големи бизнеси за готови да поддържат производството си, преминавайки към петрол, предава Reuters.

Главният изпълнителен директор на автомобилния производител Stellantis Карлос Таварес казва, че компанията обмисля различни варианти за производство на енергия за собствени нужди в случай на енергийна криза.

Сред тях са изграждане на собствена енергийна централа или инвестиране във вече съществуваща, за да се обезпечат енергийните нужди поне за част от производството.

На конференцията бившият министър на енергетиката на Полша Михал Куртика, каза, че за Европа тази зима предстои „перфектната буря“.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес