Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС иска да изключи седем руски банки от SWIFT

01 март 2022, 16:12 часа • 4728 прочитания

Европейският съюз обсъжда изключването на седем руски банки от глобалната система за разплащания SWIFT, включително VTB Bank PJSC и Bank Rossiya, става ясно от проектен списък по предложението, предава Bloomberg.

Документът е част от списък с банки, които вече са изправени пред санкциите от ЕС, като не включва нито Sberbank PJSC, която е най-голямата банка в Русия, нито Gazprombank.

Финалният списък ще трябва да бъде съгласуван с други юрисдикции, включително САЩ, посочват източници запознати с темата.

Останалите институции, включени в списъка са Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC и VEB.RF. Трябва да се отбележи, че това не е финалният списък, като са възможни промени в процеса на дискусии между правителствените пратеници на страните от ЕС в Брюксел.

Решението за изключване на някои руски банки от системата SWIFT (система за съобщения, част от световната система за разплащания), използвана за трансакции по света на стойност трилиони долари, бе обявено през уикенда чрез съвместно изявление на САЩ, Европейската комисия, Франция, Германия, Италия, Великобритания и Канада.

Говорител на ЕК отказва коментар по проекта за списък.

Великобритания бе един от основните двигатели за забраната на някои руски банки да използват SWIFT, като призова за пълна забрана на SWIFT за Русия.

Изваждането на Русия от SWIFT се смяташе за крайна мярка от редица европейски държави преди Русия да нападне Украйна, тъй като има потенциала да навреди на собствените им икономики, тъй като някои изпитват сериозна зависимост от руския газ и петрол.

ЕС и САЩ работиха по начини за смекчаване на влиянието върху трансакциите свързани с енергийните продукти, като изключва не най-големите руски банки от тази конкретна мярка.

Държавната VTB е втората най-голяма банка в Русия, като държи около 1/5 от активите на цялата банкова система.

През миналата седмица САЩ забрани на всички американски лица да извършват трансакции с банката. Санкциите на щатското правителство обхванаха и Sovcombank, третата най-голяма частна банка по размер на активите, както и държавната Otkritie.

Novikombank и Promsvyazbank, които финансират руския отбранителен сектор, също попаднаха под ударите.

VEB.RF също е държавна финансова институция, която бе ударена от санкциите на САЩ през миналата седмица. Паралелно с това щатските власти наложиха по-леки санкции на Sberbank, най-голямата банка в Русия.

Bank Rossiya, която се контролира от съюзници на президента на Русия Владимир Путин, бе ударена със санкции от САЩ още през 2014 година.

През миналата седмица Великобритания обяви санкции срещу Bank Rossiya и Promsvyazbank.

От SWIFT, който са базирани в Белгия, посочиха, че тъй като представляват неутрална глобална кооперация, в която членуват 200 държави, са длъжни да се съобразят с регулациите в ЕС и Белгия.

„Ангажирани сме с европейските органи, за да разберем подробностите за субектите, които ще бъдат обект на новите мерки“, посочи организацията в имейл през уикенда. „Подготвяме се да изпълним законовите инструкции.“, добавят оттам.

SWIFT, която доставя защитени съобщения сред над 11 000 финансови институции и компании, представлява ключова част от глобалната финансова система, като липсата на достъп до нея може да доведе до значителни икономически щети.

Още: Крепостта Русия: Как Путин планира да издържи на международните санкции?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес