Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард посочи, че инфлацията в еврозоната ще отшуми, поради което ЕЦБ не трябва да затяга политиката, защото рискува да пресече процеса по възстановяване, намеквайки, че изкупуването на облигации ще продължи и през следващата година.
Инфлацията в еврозоната достигна 4.1% през октомври, подхранена от високите енергийни разходи. Очакванията са, че инфлацията ще остане над заложеното от ЕЦБ ниво в размер на 2% и през следващата година. Като основна причина за това се посочват проблемите на доставчиците, които не могат да наваксат с високото търсене в резултат на отварянето на икономиките след пандемията, предава Reuters.
Въпреки това Лагард настоява, че ЕЦБ не бива да натиска спирачката сега, а да продължи да подхранва възстановяването на икономиката.
„Когато се очаква инфлацията да избледнее, какъвто е случаят сега, няма смисъл да реагираме чрез затягане на политиката”, казва Лагард. „Затягането не би имало ефект върху икономиката докато шокът не премине”, добавя тя.
ЕЦБ ще вземе решение относно политиката за изкупуване на облигации на среща, насрочена за 16 декември.
Въпреки, че ЕЦБ даде сигнали, че програмата за изкупуване на стойност 1.85 трилиона евро ще приключи през март, Лагард посочи, че купуването на активи ще остане важно и след тази дата.
„Дори след очаквания край на извънредното положение с пандемията, това ще остане важно за паричната политика, включително подходящото калибриране на придобиването на активи, за да подкрепи възстановяването и устойчивото връщане на инфлацията към нашата цел от 2%”, казва тя.
Очаква се Английската централна банка да вдигне лихвите по-късно през тази година, а Федералния резерв на САЩ да ограничи политиката по изкупуване на облигации.
Но Лагард смята, че затягането на политиката сега ще удари доходите на домакинствата, които вече са изправени пред шок заради поскъпването на енергийните продукти, което навярно ще подкопае растежа.