Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Централните банки по света продължават да вдигат лихвите заради високата инфлация

23 юни 2022, 09:56 часа • 1813 прочитания

Централните банки по света продължават да повишават лихвите заради високата инфлация, следвайки примера на САЩ, Великобритания и други водещи световни икономики.

Чешката централна банка повиши вчера основния си лихвен процент до 7% в опит да овладее покачващата се инфлация в страната, предава ДПА, цитирана от БТА. Увеличението с 1.25 процентни пункта изстреля лихвата до най-високото й равнище от началото на 1999 година, отбелязва AP.

През май годишната инфлацията в Чехия достигна 16% на фона на поскъпването на горивата. Това е най-високото равнище на инфлацията в страната от 1993 година насам. Чехия се нарежда на четвърто място в Европейския съюз по-най-висока годишна инфлация през май, заставайки точно пред България, която е на пета позиция.

През вчерашния ден и централната банка на Исландия повиши основната си лихва с още един процентен пункт до петгодишен връх, за да гарантира, че инфлацията ще се забави в приемлив период от време.

В същото време във Вашингтон председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл подчерта, че в Фед са твърдо решени да намалят инфлацията в САЩ, която достигна най-високото си равнище от 40 години насам. Тя е много по-висока от заложената цел от 2%, към което централната банка се стреми.

В изявление пред Банковата комисия към Сената на САЩ Пауъл каза, че представителите на Фед действат "експедитивно", за да постигнат тази цел.

Това обаче поражда безпокойство сред редица анализатори. Те са притеснени, че начинът, по който централната банка се бори с нарастващите цени, може да вкара икономиката на страната в рецесия.

Самият Джером Пауъл призна вчера пред Конгреса, че бързо покачване на лихвените проценти може да доведе до рецесия, макар и това да не е желаният ефект, предава AFP.

"Определено е възможно", отговори Пауъл по време на изслушване в Сената на въпрос, свързан с безпокойството около рецесионните последици от паричната политика на Фед. "Това изобщо не е желаният ефект, но определено е възможно", добавя той.

Още: Какво е рецесия?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес