Цените на петрола вървят в различни посоки в сутрешната търговия на фона на продължаващото напрежение в Близкия изток и по-незадоволителните макроикономически данни от САЩ, предаде Ройтерс. Несигурността относно добива, предизвикана от изказвания на представители от Саудитска Арабия, също оказва влияние на пазара.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се понижиха с 1 цент до 78,02 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол се повишиха с 5 цента до 73,09 долара за барел, пише БТА.
Още: Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 04.12.23
Действията на ОПЕК+
През последните дни високопоставени представители от Саудитска Арабия заявиха, че намаляването на производството на ОПЕК+ може да продължи след първото тримесечие на 2024 г., ако е необходимо.
Цените на петрола се понижиха вчера, тъй като търговците се съмняваха, че съкращенията на доставките от ОПЕК+ ще имат значително въздействие, както и заради това, че по-силният щатски долар оказа влияние върху цените на суровините като цяло, заяви анализаторът на CMC Market Тина Тенг. По-силният долар обикновено прави петрола по-скъп за притежателите на други валути, което може да намали търсенето на суровината.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците, включително Русия заедно известни като ОПЕК+, се споразумяха в края на миналата седмица за доброволни съкращения на добива в размер на общо около 2,2 милиона барела на ден за първото тримесечие на 2024 г., подкрепено от удължаването на мерките, които Саудитска Арабия прилага и в момента.
Най-малко 1,3 милиона барела на ден от тези съкращения обаче бяха договорени над доброволните ограничения, които Саудитска Арабия и Русия извършват и сега.
Още: Бразилия подля вода на ОПЕК+ и на Русия за петрола
Данните от САЩ
Междувременно официални данни от САЩ показаха, че фабричните поръчки в страната са намалели с повече от очакваното от анализаторите през октомври и най-много за повече от три години, което понижи настроенията на петролния пазар.