Цените на петрола се повишиха в четвъртък, тъй като намаляването на запасите от суров петрол в САЩ на фона на нарастващия брой рафинерии и увеличаването на китайския внос през миналия месец на годишна база подкрепиха очакванията за по-голямо търсене от двете най-големи страни потребителки на суров петрол в света, предава Reuters.
Фючърсите върху сорта Брент за юли поскъпнаха с 31 цента, или 0,4%, до 83,89 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate за юни се повиши с 39 цента, или 0,5% до 79,38 долара за барел.
ОЩЕ: Цените на петрола променят курса заради нарастващите запаси в САЩ и слабото търсене
„Петролните пазари бяха подкрепени от по-голямо от очакваното намаляване на данните за запасите в САЩ. Подобрените данни за търговския баланс на Китай добавиха към възходящия импулс“, казва Тина Тенг, независим пазарен анализатор, като добавя, че цените на суровия петрол може да продължат да следват икономическите фактори, гледащи напред.
Снимка: iStock
По данни на Администрацията за енергийна информация запасите от суров петрол в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, са намалели през миналата седмица с 1,4 млн. барела до 459,5 млн. барела. Това надхвърля очакванията на анализаторите за намаление с 1,1 млн. барела. Запасите се свиват, тъй като резултатът от дейността на рафинериите се е увеличил с 307 000 барела на ден през периода.
Това доведе до нарастване на запасите от бензин с над 900 000 барела до 228 млн. барела. Същевременно запасите от дестилати, включително дизелово гориво и мазут, се увеличиха с 600 000 барела до 116,4 млн. барела.
ОЩЕ: Пълен обрат с цените на петрола през новата седмица
„Пазарът пренебрегна увеличаването на производството на бензин и дестилатни горива, тъй като рафинериите се засилват за предстоящия сезон на активно шофиране“, казаха анализатори от ANZ Research в бележка.
Снимка: iStock
Доставките на суров петрол през април за Китай, най-големият вносител на петрол в света, са били 44,72 млн. метрични тона, или около 10,88 млн. барела на ден, според публикуваните в четвъртък данни на китайските митници. Това е с 5,45% повече от сравнително ниските 10,4 млн. барела на ден, внесени през април 2023 г.
Междувременно надеждите за прекратяване на огъня в конфликта в Газа попречиха на цените на петрола да се повишават твърде рязко. По-рано през седмицата Вашингтон, заяви, че преговорите би трябвало да помогат за преодоляване на различията между Израел и „Хамас“.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса заради надеждите за примирие между Израел и "Хамас"
„Въпреки че може да има известно краткосрочно облекчение за цените на петрола, може да е трудно да се върнем към априлския връх над нивото от 90 долара за барел, където геополитическото напрежение беше в своя пик“, казва Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.