Фючърсите на петрола поевтиняха в днешната първа за седмицата азиатската търговска сесия, като опасенията относно нарастващите лихвени проценти, глобалната икономика и перспективите пред търсенето на горива надделяха над ефектите от обявените от ОПЕК+ съкращения на петролния добив, предаде Ройтерс.
Петролът продължава да поевтинява за трети пореден ден
Фючърсните договори за сорта Брент от Северно море се понижиха със 75 цента или 0,92 на сто до 80,91 долара за барел.
Американският лек суров петрол загуби 74 цента или 0,95 на сто до 77,13 долара за барел.
И двата контракта изтриха над 5 на сто от цената си през миналата седмица. Данни показаха, че търсенето на бензин в САЩ е намаляло, подхранвайки притесненията, че най-големият потребител на петрол в света е изправен пред рецесия.
Сравнително слабите икономически данни за САЩ и разочароващите корпоративни печалби от технологичния сектор предизвикаха опасения около растежа и избягването на риска сред инвеститорите, каза Тина Тенг, анализатор на доставчика на финансови услуги "Си Ем Си Маркетс" (CMC Markets). Стабилизиращият се щатски долар и растящата доходност по облигациите също оказват натиск върху стоковите пазари, добави тя.
Несигурното икономическо възстановяване на Китай след пандемията от КОВИД-19 също помрачи перспективите за търсенето на петрол, въпреки че данни от китайските митници показаха в петък, че най-големият вносител на суров петрол в света е потребявал рекордни обеми през март. Вносът на петрол на Китай от водещите доставчици - Русия и Саудитска Арабия, е надхвърлил 2 милиона барела на ден миналия месец.
Анализатори и търговците останаха оптимистично настроени относно възстановяването на търсенето на гориво в Китай към втората половина на 2023 г., като очакват и допълнителните съкращения на доставките, планирани от ОПЕК+.