Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на петрола: ОПЕК+ и Китай определиха моментната ситуация

06 март 2024, 09:55 часа • 6558 прочитания

Цените на петрола отбелязват лек ръст в сряда след продължителни спадове, тъй като признаците за затруднено предлагане на фона на съкращенията на производството от големите производители надделяха върху опасенията за нарастване на търсенето в Китай и САЩ – двата най-големи потребителя на суров петрол в света, предава Reuters.

Фючърсите на суровия петрол Брент се покачват с 20 цента, или 0,24% до 82,24 долара за барел след спад през предходните четири сесии. А фючърсите на американския лек суров петрол WTI се покачват с 26 цента, или 0,33% до 78,41 долара за барел след като отбелязоха спад през последните 2 дни.

След определената във вторник цел на икономическия растеж на Китай за 2024 г. от около 5%, липсваха планове за големи стимули за подпомагане на затруднената икономика, което увеличи опасенията, че растежът на търсенето в страната може да изостане тази година.

ОЩЕ: Китайските икономически реформи с неочакван ефект върху цената на петрола 

„Пазарът имаше нужда от повече подробности за това как Китай смята да постигне целта си за растеж от 5% за 2024 г. и по-специално се надяваше да види по-нататъшна фискална експанзия, за да помогне за постигането на целта за растеж“, каза Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG в Сидни.

Снимка: iStock

Според Сикамор пазарите са в очакване на изказването за полугодието за паричната политика на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл пред Конгреса в сряда и четвъртък и данните за заетостта в САЩ в петък. Данните за заплатите в САЩ от петък се очаква да покажат повишение с 200 000 работни места през февруари след скока с 353 000 през януари, според проучване на Reuters сред икономисти.

Коментарите на Пауъл и данните за работните места биха могли да осигурят по-ясна насока за лихвените проценти в САЩ, а признаците за намаление от Фед ще се възприемат като положителни за икономиката и търсенето на петрол.

ОЩЕ: Ирак ще обяви петролна самодостатъчност

Все пак цените на петрола бяха подкрепени от новината в неделя, че Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) удължава съкращенията на добива от 2,2 млн. барела на ден до края на второто тримесечие. Удължаването създаде известно ограничение на доставките, особено на азиатските пазари, заедно с прекъсването на движението на петролните танкери в резултат на атаките в Червено море от йеменските хути, която блокира транзитните барели.

Снимка: iStock

Даниел Хайнс, старши стоков стратег на ANZ, призна „рисковия тон“ на пазарите в бележка в сряда, въпреки „продължаващите признаци на стягане на физическия пазар“. Той добави, че съкращенията на ОПЕК+ „бавно си проправят път през пазара“.

Признаците за физическо напрежение бяха очевидни, тъй като Саудитска Арабия – най-големият износител на петрол в света, обяви в сряда малко по-високи цени за продажбите на суров петрол през април за Азия, най-големия си пазар.

ОЩЕ: Обрат при цената на петрола в края на седмицата

Първият двата отчета тази седмица за запасите в САЩ от индустриалната група на Американския петролен институт (API) показа, че запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 423 00 барела през седмицата, приключила на 1 март, отбелязват пазарни източници, което е много по-малко от очаквания ръст от 2,1 млн. барела от анализатори в анкета на Reuters.

Запасите от бензин са се понижили с 2,8 млн. барела, а запасите от дестилати са намалели с 1,8 млн. барела, сочат данните на API, според източниците.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес