"(Пре)поръчани филми. Пропагандни практики в българското игрално кино (1944 – 1989)". Това е заглавието на новата книга на Деян Статулов. Премиерата му е на 23 септември във Фестивалния и конгресен център във Варна. Събитието ще е част от фестивала "Златна роза".
Повече за книгата
Монографията на Статулов има за цел да разгледа механизмите, средствата и институциите, чрез които се осъществява пропагандата в българското игрално кино. Това е първо по рода си изследване, което без да претендира за изчерпателност по темата, се опитва да разгледа процесите на киното в страната от гледна точка на идеологическия и пропаганден канон по времето на неговия социалистически период, коментира Статулов пред БТА.
Още: Новият български филм "Чума" тръгва по кината на 19 януари
Дадени са конкретни примери с поръчкови филми и филмови програми, които се превръщат в пример за използването на игралното кино като инструмент за налагане на конкретна политика. Сред тях са "1300 години България" или филмът "Време разделно". В края на текста е разгледан и огледален пример как киното се противопоставя на пропагандата с филма "Дишай", като въз основа на документи е представена цялата хронология от създаването на филма до неговия нелегален, но без санкция от властта, показ.
Новият том разширява темата от предишната книга на автора - "(Не)възможната свобода. Идеологическата цензура в българското игрално кино (1948–1989)", където акцент са способите за контрол и цензура над родната кинематография.
Снимка: bTV
Кой е Деян Статулов?
Деян Статулов е доктор по кинознание и главен асистент в Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН). Има над 300 публикации в областта на филмовата история и критика. Бил е сценарист и редактор на телевизионни предавания и формати, главен редактор на фестивалния вестник на Международния София Филм Фест и "Златна роза", както и програмен директор на "Дом на киното" в София (2013–2015). Хоноруван преподавател е във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистърска програма "Продуцентство и креативна индустрия". Преподавател е по история на киното в театрален колеж "Любен Гройс". Съсценарист е на телевизионното предаване за кино "Като на кино" и филмов наблюдател на предаването "Преди обед". През 2022 г. получава наградата на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) "Васил Гендов" за оперативна критика.
Още: Анри Кулев с награда за цялостен принос в киното на фестивала "Любовта е лудост"