Бившият треньор на Лудогорец Павел Върба бе потърсен за коментар преди двубоя на "орлите" срещу Виктория Пилзен в Лига Европа. Наставникът е работил и в двата клуба, като сподели впечатленията си от работата в Разград. Той коментира и амбициите на собственика Кирил Домусчиев, които по думите му винаги са свързани с Шампионска лига.
Необикновено големият клуб Лудогорец в малкия град Разград
"Трябва да призная, че в началото бях малко изненадан, може би дори шокиран. Пристигате в град, който е почти същият като Рокицани (б.р – 14-хилядно историческо градче в пилзенския регион), а има толкова голям клуб. За българските стандарти условията там бяха направо необикновени", започна Върба пред изданието plzensky.denik.cz.
"Може би трябва да ги сравня с Хмел Бълшани или Петра Дърновице, когато играеха в елита на чешкото първенство. Разбира се, това се дължи на собственика, който е много активен и по този начин създаде абсолютно изключителни условия за футболистите в града. Дори построи изцяло нов стадион", добави още Върба.
Как конкурентите на Лудогорец приемат доминацията на "орлите"
"Но нeщото, което хваща окото на всеки чужденец е, че Лудогорец е шампион на България в 13 поредни години. Още повече, че всичко започва с първото влизане на клуба при най-добрите в страната. Логичният въпрос е как приемат феновете на традиционните отбори тази доминация."
"Разбира се, повечето хора в България биха искали ЦСКА, Левски и Славия да спечелят лигата или може би Черно море (Варна). Феновете им скърцат със зъби. Струваше ми се, че не харесват Лудогорец. Но там има такива условия, с които не можеш да се конкурираш."
Кирил Домусчиев приема титлите на Лудогорец за даденост
"Клубът привлича чужди играчи, дори за най-добрите български футболисти това е най-доходоносният адрес. Ако погледнете състава, повечето са чужденци. Те са над нивото на българските стандарти, поради което собственикът приема титлите за даденост. Той се интересува основно от продължаване към Шампионската лига."
"Да, играхме "само" Лига Европа и това не беше достатъчно, така че може би това беше една от причините (б.р. - да го уволнят). Въпреки че собственикът е в състояние да вземе много играчи, това не винаги е достатъчно в европейски мащаб. Те не са футболисти като в Барселона или Байерн Мюнхен, въпреки че дори в Разград има много бразилци или други чужденци. Но текучеството на кадри всяка година е голямо, много пъти дори не знаят в какво се забъркват и като се усетят, веднага напускат".
Разград - не особено привлекателно място за футболистите
"Животът в Разград не е съвсем същият като например да си в Прага или Лисабон. В града има може би два солидни ресторанта, а и другите забавления не са много добри. Бразилците често са свикнали да живеят в големи общности, а когато семействата им напуснат България в един момент и те са сами, нещата не са розови за тях. Накратко, животът там е по-сложен".
Лудогорец е марка, която Домусчиев използва за бизнеса си
"Не става въпрос само за пари. Собственикът го приема по-скоро като възможност да покаже, че притежава клуб, който играе в Шампионската лига. Това е състезание, което се гледа от фенове по цял свят и изведнъж разбират кой стои зад клуб като Лудогорец. Тази футболна марка е в пъти по-известна от фирмите им. Имат идеална възможност да се представят. Те се срещат с хора на мачове, до които иначе не биха имали достъп, и след това го използват в бизнеса, който изглежда няма нищо общо с футбола".
"Натискът е огромен. В клуба работи човек, който е пряко свързан със собственика и често говори с вас. Това създава натиск върху целия екип по изпълнението нa задачите. Няма нищо друго освен победа в Разград. Виждали сме собственика най-вече по мачове в София, където живее. В Разград също идва на мачове, особено в двубоите срещу клубове от столицата. Или за европейските турнири".
"Да, има текучество там. На около година или малко повече има промени. Както вече казах, решаващо е дали клубът ще успее да влезе в Шампионската лига. Ако си в някой от по-ниските турнири, е задължително да спечелиш групата си. Сега погледнах състава, има 2-3 човека, които бяха там и по мое време. В момента поддържам връзка с човека, който ми беше преводач там, но не особено често. Иначе поглеждам периферно как върви Лудогорец. Или по време на европейските им мачове. Когато си бил в клуб, винаги се интересуваш как е, след като си тръгнеш", завърши Върба.
ОЩЕ: Сумата, която прати ЦСКА в "трета глуха", но превърна Лудогорец в хегемон