Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Сърбия не достигат здравни работници и шофьори

18 февруари 2022, 21:00 часа • 2046 прочитания

Анестезиолози, невролози, педиатри, офталмолози са само част от специалистите, които не достигат в здравната система на Сърбия. Броят им е намалял наполовина заради пандемията от коронавирус, съобщава порталът Нова.рс.

Според анализа на Фискалния съвет за 2021 г. Сърбия има дефицит от 5 000 здравни работници. Но оценка на Института за обществено здраве „Д-р Милан Йованович-Батут“ установи, че в здравната система на Сърбия не достигат повече от 1 000 лекари, което накара правителството да разпореди на Министерството на здравеопазването да предприеме всички необходими мерки и да отведе младите висшисти в болниците.

„Ангажирането на 1 000 лекари ще означава много за нашата здравна система, но само ако се насочат към дефицитни специализации. Това означава, че ще почакаме още няколко години, преди тези млади лекари да започнат да работят като специалисти. В бюрото 1 000 лекари чакат да бъдат назначени и не знаем какво става с тях. Сърбия се нуждае от специалисти, а това няма как да стане за един ден. Надяваме се, че поне някои от тези млади хора ще получат постоянна работа“, каза д-р Горица Гьокич – председател на управителния съвет на Съюза на лекарите и фармацевтите в Сърбия.

Сърбия се сблъсква постоянно и още един сериозен проблем – отлива и постоянния недостиг на професионални шофьори. Единственият начин да спре тази тенденция е премахване на забраната за придобиване на категория Е преди навършване на 21 години, както и намаляване на цените на разрешителните за камиони, пише вестник „Данас“.

Икономистите, обаче, са на друго мнение и твърдят, че масовото заминаване на професионални шофьори в развитите държави не може да бъде спряно без увеличаване на доходите им в Сърбия. Вътрешните транспортни компании са изправени пред остър недостиг на работна ръка и се смята, че в момента в Сърбия липсват около 10 000 шофьори на камиони, автобуси и други големи превозни средства. Проблемът ще се задълбочи, ако производството започне да расте, тъй като няма кой да транспортира суровините и готовата продукция.

Сърбия остана без достатъчен брой шофьори, защото получаването на документ за управление на камиони може да се получи само в оторизирани учебни центрове и струва скъпо – около 3000 евро.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес