Колкото повече гласове за изборите в България, толкова по-голям шанс имаме за влияние там, за да повишим стандарта на живот на нашите хора и това може да стане както с научни методи, така и с увеличаване на икономическата активност.
Това заяви околийският управител на истанбулската община Байрампаша Осман Аслан Джанбаба, цитиран от БГНЕС.
Каймакаминът Джанбаба се изказа на тематичната конференция „Битката при Чанаккале и българските турци“, организирана от изселническата организация "Бултюрк" в Истанбул и посочи механизмите за сближаване между турската общност в България и Турция.
Сега имаме шанса отново да въздействаме на Балканите по мирни пътища, без това да бъде заплаха за някого, но ние трябва докрай да бъдем активни и да използваме всичките си права, посочи той. И увери, че България може да стане още по-близка на Турция, която пък ще постигне това с ефективните методи на науката, а така ще скочи и ръстът на икономическото й развитие. Джанбаба акцентира на факта, че Балканите са жизнена територия на Османската империя, поради което въздействието върху турските общности е от особена важност за бъдещето им. „В името на това трябва да се работи неуморно. Трябва да подкрепим единението на турците в България, а те трябва да гласуват на всяка цена. Настоявам те да се включат на 100% в политиката“, подчерта истанбулският управител.
Кметът на общината Атилла Айдънер посочи, че османската цивилизация в продължение на много години е вкоренила дълбоко историческото си наследство, което може да се види във всеки български град.
Лидерът на "Бултюрк" Рафет Улутюрк заяви, че организацията му следва стъпките към целта, набелязана от Република Турция. Общинският съветник от управляващата в Турция ПСР и член на националния съвет на българската партия ДОСТ Расим Билгехан съобщи, че е ангажиран с мобилизацията на избирателите /на ДОСТ - бел. ред./ за парламентарния вот в България, но към момента декларации за гласуване са подали 19 000 души. „По отношение на тези избори трябва да кажа, че не приложихме балканска политика с широка перспектива. Не еднодневки, а дългосрочни политики са необходими. Цялостната ни енергия трябва да бъде насочена за преодоляване на критичните прагове. Изборите в България са изложени на сериозна заплаха“, подчерта турският политик.
Според него в региона са налице много сериозни заплахи, но въпреки, че България е член на ЕС, за огромно съжаление хората нямат свободата да изразяват мислите и желанията си. „Тези хора там нямат възможността да изразят волята и избора си пред урните. За съжаление, избирателната система е крайно лоша, само 35 секции ще се отворят в Турция, а 19 000 души подадоха декларации за гласуването. Толкова много хора пред толкова малко секции е голямо изпитание. Освен това секциите ще бъдат не там, където е висок избирателният потенциал, а на отдалечени места, такова е решението. Но ние с гърдите си ще посрещнем тези трудности“, коментира Билгехан.
Припомняме, че изселническата организация "Бултюрк" през 2010 г. проведе анкета в 8 града в България с цел да установи нагласите на българските турци за евентуалното възстановяване на старите турски названия на градове и местности, тя съдържаше и ред други провокативни въпроси.