Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ предупреди Косово да не се противи на трибунала за военни престъпления

30 декември 2017, 08:22 часа • 2249 прочитания

Посолството на САЩ в Косово изпрати категорично предупреждение към ръководството на страната заради опитите за отмяна на новия съд за военни престъпления, пред който ще бъдат изправени бивши албански бунтовници. В изявлението на иначе традиционно близкия съюзник на Косово се предупреждава, че всеки нов опит за забрана на трибунала "ще има дълбоко негативни последици за европейското бъдеще на Косово и връзките му със САЩ", пише БГНЕС.

"Косовските лидери тази седмица направиха няколкократно публични изявления, че инициатива в косовския парламент, свързана със специалния съд, няма да навреди на международните връзки на Косово. Те грешат. Много сме разочаровани от тези, които са готови да пожертват бъдещето на страната си и непоколебимата подкрепа на САЩ заради личния си интерес", се казва в изявлението на американското посолство.

Съдът, със седалище в Хага, беше създаден, за да бъдат разследвани престъпления, за които се смята, че са извършени от високопоставени членове на Армията за освобождение на Косово (АОК) по време на войната със сръбските сили през 1998-99.

Десетки косовски депутати миналата седмица направиха неуспешен опит да отменят закона, който позволява работата на трибунала да продължи, след като ветерани от войната внесоха петиция, че съдът е "пристрастен".

Предполага се, че президентът на Косово Хашим Тачи – бивш лидер на политическото крило на АОК, ще е сред обвинените за отвличанията и изчезването на около 500 цивилни, повечето етнически сърби.

Въпреки че ще работи по косовските закони, подкрепеният от ЕС наказателен съд е съставен от съдии и прокурори от чужбина и ще заседава в Холандия, за да се осигури защита на свидетелите.

Конфликтът между АОК и сръбските сили, контролирани от покойния сръбски президент Слободан Милошевич, свърши след тримесечна въздушна кампания на НАТО, която принуди сърбите да се изтеглят от Косово и постави региона под защитата на ООН. Във войната загинаха около 13 000 души, повечето етнически албанци.

Косово обяви едностранно независимост от Сърбия през 2008 година, но Белград отхвърли този ход и все още смята отцепилата се територия за своя южна провинция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес