На научна среща в Академията на науките в Скопие президентът Стево Пендаровски заяви, че външната интегрираност е ключова предпоставка за оцеляването на малките държави в глобалния свят.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Той отбеляза, че в тази посока има видим напредък с Преспанския договор, без да се застрашават жизненоважните маркери за идентичност на македонската нация, които са изрично посочени в текста на документа.
„Една от солидните основи на Преспанския договор всъщност е единственият елемент, който беше приемлив и за двете страни, непрекъснато, от 1993 г. до днес, независимо от това кой е на власт в Скопие и Атина. И това е, че терминът Македония ще се използва на неизключителна основа."
"Договорът с България от 2017 г. е пример за сближаване, постигнат без чужда помощ, акт, който не дискриминира нито една от страните, които и в посткомунизма, за съжаление, не преодоляха взаимните стереотипи една към друга. Не очаквам отрицателни ефекти дори във фазата на пълното му прилагане, защото е известно, че в този смисъл няма място за маневри за нас: а именно, ако загубим нацията, не се нуждаем от европейска интеграция“, каза Пендаровски, посочвайки наскоро приетата парламентарна декларация, която гласи, че потвърждава широкия политически консенсус по въпроса.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Като предизвикателства пред РС Македония Пендаровски посочи също и икономическото развитие и върховенството на закона, които според него са основните причини за вълните на емиграция, които не стихват вече от 30 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България