Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опозицията в Северна Македония с условие за Конституцията, което България не одобрява

09 юни 2023, 15:18 часа • 3434 прочитания

ВМРО-ДПМНЕ – най-голямата опозиционна партия в Северна Македония, постави пред управляващите условие за конституционни промени, които няма да бъдат приети от България и биха спънали европейската перспектива на Скопие.

Председателят на партията Християн Мицкоски обяви, че иска промените в основния закон, касаещи вписването на българите, да влязат в сила чак след като бъде завършен целият преговорен процес на Северна Македония с ЕС.

Така управляващите от Социалдемократическия съюз са изправени пред трудно изпитание, тъй като без ВМРО-ДПМНЕ не може да има парламентарно мнозинство от 2/3 за конституционни промени. Партията държи 44 места в 120-членното Народно събрание на РСМ.

"В преговорната рамка на Република Северна Македония никъде изрично не пише, че трябва да има промени в Конституцията. Това е записано в заключенията на Европейския съвет и ако Европейският съвет има добри и честни намерения към Република Северна Македония, може да изтълкува, че страната е изпълнила задължението си, процесът на гласуване е извършен, но тези промени не могат да бъдат напълно валидни до момента, в който страната стане членка на ЕС”, каза Мицкоски, цитиран от БТА.

Припомняме, че преди дни Министерството на правосъдието в Скопие изпрати до правителството предложението за промени в основния закон, изготвено от работна група. Кабинетът трябва да го разгледа и после да го внесе в парламента. В текстовете е записано, че българският етнос, а също хърватският, черногорският, словенският, еврейският и египетският, ще бъдат добавени в Конституцията и така правата им ще бъдат гарантирани. Премиерът Димитър Ковачевски заяви, че опозицията няма нищо против промените.

Мицкоски се срещна с Ковачевски и двамата обявиха, че червени линии няма. Само че ВМРО-ДПМНЕ имат няколко условия. Освен отлагане на вписването на българите в Конституцията от партията искат широка коалиция със социалдемократите, която да приеме промените, а после да даде път на служебно правителство, което да организира следващите избори. Има и искане коалицията да не включва водещата албанска партия ДУИ. ДУИ вече прие да излезе от правителството, докато се проведат предсрочни избори.

Опозицията настоява още България да изпълни три от решенията на Европейския съд за правата на човека в Страсбург по отношение на нерегистрираните в България сдружения от групата на ОМО "Илинден".

Мицкоски уточни, че ако условията му за отложено действие на влизането в сила на конституционните промени бъдат приети, ВМРО-ДПМНЕ ще внесе в парламента на Северна Македония свое предложение за текстовете в Конституцията, за което ще се искат гаранции от ЕС и САЩ.

"Нека поискаме гаранция за вековната македонска идентичност, култура, традиция, уникалност, обичаи и език от Европейския съвет. Аз се ангажирах да поставя тази точка в дневния ред чрез премиери на страните членки. И след като казваме, че никой не е против македонската идентичност, тогава няма причина тази точка да не стои на дневен ред и да не получим такъв документ, който да потвърди македонската идентичност от страна на най-високия европейски орган, какъвто е Европейският съвет, където членуват правителствени ръководители и държави от страни членки на Европейския съюз. От друга страна, така ще видим истинските намерения на нашия източен съсед“, каза той.

Припомняме, че и служебните правителства на Румен Радев, и кабинетът „Петков“ (действащ от края на 2021 до средата на 2022 г.) настояваха Северна Македония да включи българите в Конституцията си – най-важното условие за интеграцията на страната в ЕС.

ОЩЕ: Българите в РСМ искат да участват при промените в Конституцията

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес