Членовете на Комисията по външни работи приветстваха началото на преговорите за присъединяване на Албания и призоваха страната да запази фокуса си върху програмата за реформи на ЕС, предава БГНЕС.
В доклад, приет с 53 гласа "за", 3 гласа "против" и 1 глас "въздържал се", членовете на Комисията по външни работи оцениха твърдия ангажимент на Албания за интеграция в ЕС, като отбелязаха, че той е отражение на консенсуса между политическите партии и огромната подкрепа на гражданите.
Албания е надежден външнополитически партньор и остава важен геополитически съюзник благодарение на усилията си за развитие на регионалното сътрудничество и добросъседските отношения, се посочва в доклада.
Правителството е запазило фокуса си върху реформите, свързани с ЕС, укрепило е координационната си структура за европейска интеграция и ролята на парламента в процеса на интеграция в ЕС чрез изменение на съответните закони, и настоятелно призовава лицата, вземащи решения, да работят съвместно за изпълнение на критериите за членство не по-късно от 2030 г. ОЩЕ: Албански министър: По-близка от всякога е перспективата ни за ЕС
ЕП настоя правителството да увеличи усилията си за укрепване на функционирането на правовата държава, съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. То трябва да гарантира свободата на медиите, да овласти гражданското общество, да гарантира основните права и правата на малцинствата, включително на общността ЛГБТИ+, както и да засили сътрудничеството си с институциите на ЕС.
Докладчикът Изабел Сантос (С&Д, Португалия) заяви: "Албания демонстрира дълбока ангажираност с процеса на интеграция, като провежда трудни реформи. Резултатът от днешното гласуване показва, че Европейският парламент признава тези усилия и пълното приспособяване на Албания към общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Това е признание за заслугите, демонстрирани от страната по пътя ѝ към присъединяване към ЕС."
Сега докладът ще бъде представен за гласуване в Европейския парламент като цяло на пленарната сесия през юни.