Върховният представител за Босна и Херцеговина Валентин Инцко заяви, че след провеждането на референдума в Република Сръбска ще следват санкции за властите.
„Мисля, че санкциите са възможни, трябва да проведа среща със Съвета по прилагане на мира (в Босна и Херцеговина – бел. ред.) и мисля, че ще разговаряме на тази тема. Имаме повече сила, ако сме единни. Досега нямаше настроение за санкции, но виждам, че сега климатът се променя и всички членове виждат, че трябва нещо да бъде направено“, заяви Инцко, цитиран от МИА.
Той допълни още, че референдумът в Република Сръбска, която е част от състава на Босна и Херцеговина, е нарушение на Дейтънското споразумение и показва неуважение към дейтънската институция в лицето на Конституционния съд.
Съветът по прилагане на мира е международна група, част от която е и България, чиято цел е да следи за спазването на Дейтънското споразумение, което слага край на войната в Босна и Херцеговина.
По-рано посланиците на страните от ЕС в Босна и Херцеговина призоваха президента на РС Милорад Додик да се откаже от провеждането на референдума. „Посланиците още веднъж заявиха, че в Дейтънското мирно споразумение ясно пише, че решенията на Конституционния съд на Босна и Херцеговина за окончателни и задължителни. Нито един референдум не може да промени това“, се казва в общото изявление на пратениците на ЕС след среща с Додик. Те също така потвърдиха и своята позиция за общия рамков договор за мир, според който отделните области нямат право на отцепване. „Няма да има прекрояване на картата на Босна и Херцеговина“, се казва в съобщението.
Референдумът е насрочен за 25 септември.
Близо 1,2 млн. гласоподаватели са записани за участие във вота за това дали техният „национален празник“ трябва да продължава да се чества на 9 януари. Датата има спорно значение, тъй като отбелязва обявяването на „Република на сръбския народ“ в Босна само три месеца преди началото на вътрешноетническата война в страната от 1992-1995 година, при която загинаха близо 100 000 души.
Сред основателите на тази „република“ е и Радован Караджич, който на 10 март беше осъден на 40 години затвор по обвинения в геноцид и престъпления срещу човечеството, извършени по време на военния конфликт, който също така доведе до разселването на 2 млн. души.
Конституционният съд на Босна определи празника като незаконен, тъй като дискриминира другите етноси в Република Сръбска.