Съществуват много примери за изтичането на мозъци от Гърция и останалите европейски периферни страни.
Това пише в блога "Алфавил" на "Файненшъл Таймс".
Тази тенденция се подкрепя и от статистическите данни: от 2010 до 2011 броят на гръцките лекари, които са преместили своята медицинска практика във Великобритания, е нараснал с 29% от 282 на 365. Броят на испанските им колеги се е увеличил с 28% от 124 на 159. Тези цифри не трябва да ни стряскат, имайки предвид, че в балканската страна някои не получават заплати от половин година и стачките са ежедневие, а в Испания безработицата отдавна надхвърли 20%.
Това засяга не само медицината. Българските и албанските институти предлагат места на гръцки професори. Някои гръцки преподаватели се възползват от възможностите и заминават да преподават в Саудитска Арабия или Катар, където заплатите са много по-високи. Най-често напускат родината си младите гърци, получили добро образование. В страната трудно се намира работа, а през август безработните младежи са вече над 55%.
Перспективите за възстановяването на гръцката икономика не се виждат и тя ще продължи да се свива през следващите две години. Изтичането на мозъци удря по конкурентоспособността на страната за много години напред, още повече, че тя страда от лоша демография и застаряващо население.
Редактор: Бойко Пеев