Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До дни Сърбия започва лечение на коронавирус с кръвна плазма

06 април 2020, 16:00 часа • 7455 прочитания

Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич разкри за телевизия Пинк, че след около десет дни започва лечение на пациенти с коронавирус в Сърбия с помощта на терапия с кръвна плазма, съобщава сръбския „Телеграф“, цитиран от БГНЕС.

"Вземаме кръв от хора, които са излекувани и даваме чрез преливане тази плазма на хора, които са болни. Причината, поради която ние стартираме това след около 10 дни, е, защото тогава ще станат 21 дни от първия случай на излекуван човек в Сърбия", каза тя.

Припомняме, че в страната пристигнаха китайски медици, които съветват правителството за лечението на пациентите с коронавирус и мерките за ограничаване на пандемията. Според вирусолози, изследвания на китайски учени показват, че този метод дава добри резултати. За това говорят и български експерти.

Във Франция се провежда клинично тестване за инжектиране на кръвната плазма на пациенти с COVID-19 на „такива в остра фаза на заболяването“, подчерта премиерът.

Нова технология за лечение на коронавирус ще изпробва Франция

Клиничното тестване се състои от плазмена трансфузия от излекувани, съдържаща антитела срещу вируса, които биха могли да прехвърлят този имунитет на пациент с коронавирус, според съвместно изявление на парижката Университетска клиника, френския Кръвен институт и Държавният институт за здравни и медицински изследвания, съобщи агенция Хина.

Бърнабич каза също снощи, че е взето решение за създаване на лаборатория към Института за прилагане на ядрената енергия, за производство на тестове ELISA. Тези данни ще бъдат много ценни в бъдеще и ще показват наличие на антитела в кръвта, което води до наличие на данни за точният процент на защитените.

Сърбия променя стратегията си за борба с коронавируса по съвет на Китай

"Има смисъл да се направи общ тест на населението, след като всичко приключи, т.е. след епидемията, през лятото. След това можем да тестваме за наличие на антитела, които ще покажат колко застрашено е населението. Така наречената представителна извадка ще бъде от различни части на територията на Сърбия и ще показва наличието или отсъствието на антитела. Тези, които имат антитела, имат имунитет, независимо дали са със симптоми или безсимптомни", каза д-р Предраг Кон.

* Тестът ELISA открива протеини, произведени от организма в отговор на присъствието на вируса. Тези протеини, наречени антитела, са защитни молекули, които съставляват В клетките на имунната система на човешкото тяло. Най-често наличието на антитела се проверява чрез кръвта, но има и бързи тестове на слюнка и урина. Прецизните показатели за точност са установени от големи и подробни проучвания през 80-те и 90-те години на миналия век, а в последно време се обръща допълнително внимание на по-ново, четвърто поколение тестове.

Експерти: На Сърбия й трябват 29 дни, за да стабилизира ситуацията

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес