Според сръбския външен министър Ивица Дачич инициативата за ревизирането на решението на Трибунала в Хага относно иска за геноцид на Босна и Херцеговина срещу Сърбия, започната от председателя на Президиума на Босна и Херцеговина Бакир Изетбегович, заплашва усилията за постигане на помирение в региона и стабилността в него, предаде ТАНЮГ.
„Решението върна региона в миналото, защото обжалването е изпратено без съгласието на Президиума на Босна и Херцеговина“, заяви Дачич.
Преди дни Изетбегович заяви, че страната му възнамерява да подаде нов иск пред Международния съд на ООН в Хага срещу Сърбия по обвинение за геноцид по време на войните между 1992 и 1995 г..
Босна възнамерява да обжалва решението на Хагския трибунал от 2007 г., в което Сърбия бе призната за невинна за геноцида срещу мюсюлманите, извършен от босненските сърби в Сребреница през юли 1995 г. При това убийството на 8000 мюсюлмани в Сребреница бе признато за геноцид. Тогава съдът постанови, че Сърбия, която е снабдявала босненските сърби с оръжие и войници, не е предприела нищо, за да предотврати кръвопролитията. Трибуналът в Хага позволява нови искове 10 години след първата присъда, ако дотогава бъдат събрани нови доказателства, предаде Фокус.
Решението на Изетбегович е критикувано от политиците босненски сърби. Те предупредиха, че ще блокират дейността на държавните органи в страната, ако искът бъде подаден. Миналата седмица депутатите босненски сърби парализираха дейността на боснеския парламент.