Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българите в Албания протестират срещу фалшифицирането на историята от страна на македонци

04 ноември 2020, 14:01 часа • 31279 прочитания

Дружеството за българо-албанско приятелство – гр. Корча разпространи в социалните мрежи декларация във връзка с твърдение, че на територията на Албания не живеят българи и не съществува българско малцинство.

Декларацията е във връзка с поредно изявление на Македонско дружество „Илинден“ – Тирана от 19 октомври 2020 г.

Тогава македонското дружество изрази недоволството си от коментар на заместник-министъра на външните работи на Албания Гент Цакай, който по време на посещението си в София на 15 октомври заяви, че „българското малцинство служи като ценен мост между двата народа”. Според „Илинден”, с изявлението си министърът е обидил македонското малцинство в Албания и е изрекъл „историческа лъжа за наличието на българи в Албания”. От там твърдят, че до 2017 г. в нито едно официално преброяване или документ на Албания не е имало и няма българи на територията на страната.

Според Дружеството за българско-албанско приятелство „тази позиция е агресивна, обидна и противоречи както на историческите извори, доказващи наличието на българи в Албания от векове, така и нашето демократичното право на самоопределение. Фалшифицирането на историческите факти е останало в миналото и във време на демокрация устояването на истината е дълг на всяка свободна държава”.

От там напомнят, че българското малцинство в Албания е неразделна част от албанската държава и живее на тези места от столетия, много преди да бъде създадена съвременната македонска идентичност в средата на ХХ век.

Български организации и дружества съществуват и развиват от години активна културно-образователна дейност в Голо бърдо, Гора, Преспа, Връбник, Бобощица, Тирана, Елбасан, Кукъс и Берат. Освен за запазване на своя български език, български традиции и народни обичаи, нашите организации работят също така активно и с албанските държавни институции, и с Комитета на малцинствата. Не на последно място, нашите дружества са и мост в развиването на приятелски двустранни отношения между Албания и България, се казва още в декларацията.

Българското малцинство е официално признато от Министерството на външните работи на Албания още през 1922 г. През 1935 г. албанската държава официално преброява 10 966 българи, документирани по населени места (Гора, Голо бърдо, Преспа и др.) През 2017 г. албанският парламент отново официално призна наличието на българското малцинство. „Изразяването на публични позиции, с които се отрича българският характер на нашето малцинство и нашето право на самоопределение, противоречи на официалната позиция на най-висшия албански държавен орган”, заявява дружеството за приятелство.

Призоваваме изразителите на подобни позиции, както и техните чуждестранни вдъхновители да прекратят тази агресивна кампания и действия срещу българите в Албания. Призоваваме също така албанските и чуждестранните държавни институции да не толерират подобни позиции и организации проповядващи фалшифициране на историята и говор на омраза, се казва в декларацията.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес