Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Босна: Република Сръбска не може да отчуждава национална собственост

31 май 2024, 21:32 часа • 2099 прочитания

Босненският сръбски ентитет (Република Сръбска/РС) не може да присвоява национална собственост, постанови босненският върховен съд. Той се намеси в назряващ проблем в етнически разделената балканска страна.

По инициатива на лидера на босненските сърби Милорад Додик през декември 2022 г. парламентът на РС прие закон, според който цялата национална държавна собственост в ентитета принадлежи на него. Това включва недвижими имоти, реки, гори и земя, както и правителствени сгради и военни съоръжения, предаде БГНЕС. 

Още: Welt: Милорад Додик може да подпали кървава война на Балканите

Въпреки че главният международен пратеник на Босна Кристиан Шмид, който наблюдава гражданските аспекти на мирното споразумение, сложило край на войната в Босна през 90-те години на миналия век, анулира закона, той влезе в сила през февруари 2023 г.

След това мюсюлманските и хърватските членове на тристранното председателство на страната, както и няколко депутати в централния парламент, се обърнаха към конституционния съд, за да отмени оспорвания закон. „Република Сръбска няма конституционна компетентност“ да обявява такъв закон едностранно, заяви конституционният съд, като подчерта, че това зависи от централното правителство.

Още: Босненският Путин засега се отказа от закон за чуждестранните агенти

След войната от 1992-1995 г. Босна се състои от два полунезависими субекта - сръбската Република Сръбска и мюсюлманско-хърватската федерация. Двете държави споделят слаби централни институции, докато всяка от тях има свое правителство и парламент.

Додик, който е президент на Република Сръбска, неведнъж е настоявал, че публичната собственост в ентитета принадлежи на неговото правителство и че въпросът е „решен“. Той не коментира веднага решението на Конституционния съд. „Въпросът за собствеността е червена линия, не може да има никакви дискусии“, заяви през март миналата година Додик, съюзник на Кремъл, санкциониран от Вашингтон и Лондон заради многократните си заплахи за отцепване.

Още: Додик разтревожен: Резолюцията за геноцида в Сребреница слага край на Босна и Херцеговина

В средата на 2023 г. босненските сръбски депутати приеха два закона, с които отхвърлиха както правомощията на върховния пратеник в техния ентитет, така и решенията на конституционния съд на страната. В момента 65-годишният Додик е подсъдим пред босненския държавен съд за неизпълнение на решенията на Шмид. Той е заплашен от до пет години затвор, но го нарича „политически процес“.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес