Албанската полиция арестува 15 души и е започнала съдебни преследвания срещу 50 други, след като протестиращите от опозицията бурно нападнаха избирателни пунктове в цялата страна в опит да осуетят предстоящото гласуване.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Балканската държава се сблъсква с политическа криза, след като опозиционни политици масово подадоха оставка през февруари, стартираха седмични протести срещу премиера Еди Рама и решиха да бойкотират местните избори на 30 юни, отбелязва AFP, цитирана от БГНЕС.
Тази седмица техни поддръжници се сблъскаха с полицията в повече от 20 обекта в страната, където се очаква да се проведе гласуване. В северната част на Шкодра опозиционните демонстранти се сблъскаха с полицията във вторник вечерта и запалиха пожар в училище, което трябваше да служи като избирателна секция.
Имаше и размирици в сряда вечерта в Кавая, на 55 километра югозападно от Тирана, където полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрантите, които искаха да проникнат в център за гласуване, за да унищожат избирателните материали.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Полицията продължава да разследва инциденти от вторник в различни части на страната и ще предаде всички документи на съдилищата", се казва в изявление на властите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според местни медии 5 демонстранти и 6 полицаи са били ранени в сряда по време на сблъсъци в различни градове.
Премиерът Рама осъди инцидентите, заявявайки, че "тези, които атакуват избирателните бюра, се държат като талибаните, за да предотвратят изборите".
В сряда вътрешният министър Сандер Лешай предупреди, че правителството ще "разпусне" някои местни полицейски сили, които се противопоставят на националната полиция.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Политическата драма на Албания се задълбочи по-рано този месец, когато нейният президент издаде указ за отмяна на изборите на 30 юни, позовавайки се на политическите вълнения. Но премиерът Рама и управляващите депутати от Социалистическата партия не зачитат този ход.
Междувременно опозиционният гняв нарасна, след като неотдавна публикувани от медиите данни показаха доказателства, че представители на Социалистическата партия са упражнили натиск върху избирателите в общинските избори през 2016 г.
В изявление от сряда Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заяви, че "твърдо осъжда неотдавнашните насилствени нападения срещу органите, отговарящи за организирането на избори в различни общини в Албания". Тя също така призова организаторите на следващия опозиционен митинг, в петък вечерта, "да осигурят мирен протест".
Снимка: Архив